172 een schriftelijk en een mondeling gedeelte. Het practische deel omvat het verrichten van trigonometische puntenbepaling en het perceelmeten in een aangewezen terrein gedurende 16 dagen, nivelleeren van dat terrein in 8 dagen; daarna berekening en vereffening der hoekmetingen, het in kaart brengen der hoekpunten en perceelscheidingen en de constructie der hoogtelijnen. Na dit examen met goed gevolg te hebben afgelegd, moet de candidaat zich nog gedurende twee jaar in de practijk bekwamen. Daarna kan hij zich eindelijk aan het practische staatsexamen onderwerpen. Dit laatste examen omvat: 1°. administratie, kennis der verordeningen, wetten en instructiën die op het vak betrekking hebben en de bijhouding; 2°. techniekuitvoering van verschillende practische meetwerkzaamheden beoordeeling van onderwerpen, het vak betreffende, meetkundige en trigono metrische puntenbepaling en daarmede samenhangende practische vraagstukken, kaartteekenen en het gebruik van verschillende meetinstrumenten. Koninkrijk Saksen1). In Saksen bestaan twee klassen van ambtenaren. De „Vermessungsinge- nieure" moeten het landmeters-examen le klasse hebben afgelegd. Hiertoe is eene driejarige akademische studie en drie jaren practijk noodig. Het examen omvat in het kort: volledige studie der geodesie, hoogere analyse, analytische mechanica, theoretische sterrekunde, tijdsbepaling, meridiaan- en breedte bepaling, theorie der geodetische projectielier, instrumentenleerenz. De eischen voor het landmetersexamen 2e klasse zijn belangrijk lager, namelijk: bewijs voor de bevoegdheid tot den eenjarig-vrijwilligen militairen dienst, twee jaren practijk, stel- en meetkunde, vlakke trigonometrie, stereo metrie, natuurkunde en een opstel op het vak betrekking hebbende; vervol gens het uitvoeren van .practische vraagstukken, waarbij de vaardigheid moet blijken in het opmeten door middel van meetlatten, meetband, planchet of andere daar te lande meest gebruikte instrumenten, waaronder de theodoliet niet behoort. Koninkrijk Wurttenberg2), Het bewijs van voldoende voorbereiding moet worden geleverd door een getuigschrift van het eenjarig bezoek eener „Oberrealschule" of de overeen komstige klassen eene daarmede gelijkstaande inrichting of ook wel van het 1) Zeitschrift für Vermessungswezen Band XIX S. 595. 2) Ueber die Ausbildung der Geometer in Württemberg von W. Weitbrecht, Docent an derK.Würt- temb. Geometerschule, Zeitschrift für Vermessungswesen Band XIX. S. 65—79 en 598.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 184