174 gebied der geodesie, horizontale en verticale hoekmeetinstrumenten en tachyme- trische instrumenten. Verder practische oefeningen in het waterpassen van lijnen en vlakken, het construeeren van kaarten met hoogtelijnen en de vereffeningen, die hierop betrekking hebben. Planchetmetingen, lengte- en dwarsprofielen van wegen en straten, uitzetten van bogen, de regeling van waterpas- en spiegelinstrumenten en theodolieten. Na afloop van dezen cursus kan de candidaat zich aan het examen onder werpen. Dit omvatalgebra, tot en met vergelijkingen van den 2en graad en logarithmen, planimetrie, stereometrie, beschrijvende meetkunde, vlakke en bolvormige driehoeksmeting, polygonometrie, lagere geodesie, de voor- schriften het vak betreffende, en het uitvoeren van landverleggingen. Bij het beoordeelen van de toestanden in Wurtemburg moet men in aan merking nemen, dat sedert eenigen tijdeen nieuwe regeling wordt voorbereid, die meer overeenstemmen zal met het algemeen geuite verlangen naar verbe- ring in de opleiding. Groothertogdom Hessen1). Er zijn landmeters le, 2e en 3e klasse. Landmeters 3e klasse worden sedert 1874 niet meer aangenomen. Voor landmeter 2e klasse wordt vereischtbezoek van een goede //Volksschule," ten minste één jaar practische opleiding bij een landmeter le klasse en het afleggen van een examen, hetwelk loopt overrekenkunde, beginselen der algebra, planimetrie en stereometrie en de landmeetkunde, voor zoover noodig voor de opmeting van een terrein door middel van meetlatten en instrumen ten tot het uitzetten van rechte hoekenverder nog kaartteekenen en de wetten en verordeningen, die op het vak betrekking hebben. De landmeters 2e klasse verrichten grensregelingen, opneming en verdeeling van terreinen tot 25 H. A. en waterpassingen over geringe uitgestrektheid. De landmeters le klasse hebben eene onbeperkte bevoegdheid tot het verrichten van alle geodetische werkzaamheden. Voor de toelating wordt vereischt een bewijs, dat zij de „Realschule" geheel afgeloopen hebben en sedert 1885 zijn zij verplicht tot een bezoek van minstens één jaar aan de technische hoogeschool te Darmstadt. Hun examen loopt over Reken-, stel- en meetkunde, stereometrie, toepassing der algebra op de meet kunde, vlakke en bolvormige driehoeksmeting, analyse, natuurkunde, kaarttee kenen en terreinschetsen, grondige kennis van alle instrumenten, alle op het vak betrekkelijke wetten en verordeningen en eindelijk sedert 1877 over de a 1) Zeitschrift ftir Vermessungswesen Band XVÏ S. 161. Idem XIX 315 en 599.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 186