175 beginselen der differentiaal en integraalrekening, de methode der kleinste vier kanten, de beginselen der beschrijvende meetkunde en handteekenen. De candidaten moeten zich twee jaar aan de praktijk hebben gewijd. Groothertogdom Baden1). Er zijn //Geometer" en „Feldmesser." De laatsten worden niet meer aan gevuld deze hebben opmetingen te verrichten van terreinen beneden 20 H. A. De vereischten voor „Geometer" zijnde zevende klasse van een gymnasium moet met goed gevolg zijn doorloopeneen bezoek van minstens één jaar aan een technische hoogeschool, een jaar praktische opleiding bij een land meter en het afleggen van een examen. Het examen omvat: Wiskunde, rekenkunde, algebra, analyse, planimetrie, stereometrie, analytische meetkunde van het platte vlak, vlakke en bolvormige driehoeksmeting, poly- gonometrie, beschrijvende meetkunde, kaartteekenen en kaartbeschrijven, lagere geodesie, physica, mineralogie en geologie, populaire rechtswetenschap. Het examen bestaat uit een practisch, een schriftelijk en een mondeling gedeelte. Groothertogdom Oldenburg1). Bet bewijs van voldoende voorbereiding en algemeene ontwikkeling is gelijk aan dat in Pruisen. Verder is een tweejarige studie aan een inrichting van hooger onderwijs verplichtend gesteld. Na afloop hiervan moet de candidaat zich gedurende twee jaren in de practijk oefenen. Na deze voorbereiding van vier jaren moet de candidaat gedurende zes maanden een meting van grooteren omvang uitvoeren. Het theoretisch examen staat ongeveer gelijk met dat in Pruisen. Groothertogdom Mecklenburg. Er wordt van de candidaten verlangd, dat zij de hoogste afdeeling van een gymnasium of //Realschule," met goed gevolg een jaar bezocht hebben. In de practijk moeten zij gedurende drie jaren zijn werkzaam geweest, waarvan echter één jaar kan worden afgetrokken, wanneer zij een vakschool volledig hebben bezocht. Met 1891 te beginnen 3) is echter een tweejarige studie aan eene technische hoogeschool voorgeschreven en twee jaren practijk bij opmetingen en waterpassingen. 1) Zeitschrift für Vermessungswesen Band XVI S. 161. 2) Idem XIX 594. 3) Idem XVIII S. 59.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 187