176 Elzas - Lotharingen1). De opleiding tot landmeter vereischt minstens drie jaren. Als bewijs der algemeene ontwikkeling wordt verlangd óf een getuigschrift tot toelating in de hoogste klasse van een gymnasium of realgymnasium óf het getuigschrift, afgegeven aan een „Realschule" met zevenjarigen cursus. In bijzondere gevallen kunnen ook candidaten zonder deze getuigschriften worden toegelaten. Yan de drie jaren practijk mag één jaar aan een vakschool worden door gebracht; één jaar practijk moet echter aan de vakschool vooraf gaan. Een jaar practijk moet aan perceelmeting worden gewijd in dienst der kadaster- commissie. Zoo zijn de voorschriftenin werkelijkheid vertoont de opleiding zich anders. De kadaster-commissie belast zich gedurende het geheele tijdvak van drie jaren met de vorming der aanstaande ambtenaren. Niet alleen in de gewone practijk, maar ook de opleiding in die gedeelten der geodesie, welke niet bij kadastermetingen in toepassing gebracht worden, en vooral de theorie behooren tot hare taak. De jeugdige landmeter wordt hierdoor in staat gesteld zich aan allen geodetischen arbeid te wijden en kan ook aan andere takken van staatsdienst zijne kennis ter beschikking stellen. Het theoretische onderwijs, dat zich aanvankelijk tot eenige avonduren beperkte, heeft zich in den loop van weinige jaren sterk ontwikkeld en door toevoeging van practische oefeningen tot een volledig schoolonderwijs met driejarigen cursus gevormd. De inrichting is te Straatsburg gevestigd. Het onderwijs wordt gegeven van 1 November tot 15 April, terwijl het tijdperk van 1 tot 15 April aan practijk wordt besteed. Het zomer halfjaar wordt geheel aan de practische opleiding gewijd. De leerstof is bijna gelijk aan die, welke aan de Pruisische inrichtingen verplichtend is gesteld. In enkele opzichten gaat het onderwijs verder dan het landmetersexamen. De methode der kleinste vierkanten namelijk en de beginselen der differentiaal- en integraalrekening mogen bij het examen nog niet worden verlangd. Het kan echter niet lang uitblijven, dat het programma in dien zin zal worden gewijzigd. Het onderwijs in de wiskunde omvat: in de 3e klasse: trigonometrie, stereometrie, analytische meetkunde van het platte vlak. in de 2e klasse: algebraïsche analyse en differentiaalrekening. in de 1® klasse: analytische meetkunde in de ruimte en integraalrekening 1) Zeitschrift für Vermessungswesen Band XX S. 105.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 188