177 Programma van het onderwijs. 3e of laagste kl. 2e klasse. le klasse. uren 's weeks. uren 's weeks. uren 's weeks. Wiskunde. 5 5 5 Beschr. meetkunde. 2 2 Repetitie der planimetrie en algebra. 1 Landmeetkunde. 3 4 Waterpassenhoogtemeten en traceeren. 2 1 Vereffeningsrekening en Pri maire driehoeksmeting. 4 Geod. teekenoefeningen. 2 2 2 Teekenen. 2 2 Physica, Botanie, Chemie. 2 2 Landhuishoudkunde. 3 2 Practische meetoefeningen. 8 8 8 Geod. rekenoefeningen. 3 Landhh. teekenoefeningen. 3 27 29 27 Algemeen Overzicht. Resumeeren wij thans hel voorgaande, zoo zien wij, dat in vele staten als eisch voor algemeene ontwikkeling wordt gesteld het bezoek van de zevende klasse van een gymnasium ol daarmee ongeveer gelijk staande inrichting; in de andere staten dat van de achtste of (in twee staten) dat van de hoogste klasse. Voor de eigenlijke vakopleiding worden de candidaten nergens geheel aan zich zelf overgelaten, maar moeten zij de noodige theoretische kennis verkrijgen aan daarvoor bestemde inrichtingen van onderwijs. In het meerendeel der staten is een akademische studie vereischte en wel in Saksen 3 jaar, in Pruisen, Beieren, Oldenburg en Mecklenburg 2 jaar, in Hessen en Baden 1 jaar. Verder bestaan in Elzas-Lotharingen en Wurtemberg speciale vakscholen met een studietijd van ll/2 jaar. Voor de practische opleiding moeten de candidaten twee jaar werkzaam zijn, uitgezonderd in Saksen, waar drie jaar verlangd wordt en in Baden, waar een jaar vereischt is. Veelal is het voorgeschreven, dat een gedeelte van deze practische opleiding aan de theoretische moet voorafgaan. Wat den omvang van examens aangaat, zoo vinden wij in hoofdzaken

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 189