181 uiteen Terwijl de mannen der theorie deze vraag onvoorwaardelijk bevesti gend beantwoorden, wordt deze door de practici even beslist ontkend. De schrijver is nu in dit opzichf van meening, dat de waarheid ook hier, evenals zoo dikwijls, in het midden ligt. De vruchtbaarheid van deze methode, zoowel voor de vraagstukken der hoogere geodesie, der sterrekunde, als voor de natuurkundige wetenschappen in het algemeen, maakt het verklaar baar, dat men de lagere geodesie ook in deze voordeelen wenschte te doen deelen. Wanneer echter door de theoretici verlangd wordt deze vereffening in al hare uitvoerigheid en gestrengheid door te voeren bij gewone metingen, dan getuigen zij daardoor juist dat zij van de omstandigheden, die de prac- tijk beheerschen, in het geheel geen begrip hebben. Ten deele zou reeds in vele gevallen de aard van het voorgestelde doel (wanneer het namelijk minder gewichtige metingen betreft) een strenge toe passing van die berekeningen geheel overbodig maken; al was ook voor ge wichtige metingen eene strenge vereffening werkelijk gerechtvaardigd, zoo moet toch in aanmerking genomen worden, dat de practicus zijne metingen in den kortst mogelijken tijd moet uitvoeren en daarvoor eene bepaald vast gestelde, dikwijls niet zeer hooge vergoeding krijgt. Nu brengt echter de methode der kleinste vierkanten, zooals ieder daarmee vertrouwde zal moeten toegeven, zulk een overvloed, zij het ook van niet moeilijke, dan toch langdurige getallenberekeningen mede, dat den practischen landmeter, zelfs wanneer hij de moeite niet wilde ontzien, de tijd daartoe zou ontbreken." Door enkele voorbeelden wijst thans de schrijver aan tot welk een groot aantal vergelijkingen de strenge toepassing der methode moet leiden, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat deze vereffeningsmethode niet voor alle gevallen bruikbaar is. Verder zegt hij: „evenmin de meening der meeste practici te kunnen toegeven, dat de in voering van deze methode over het geheel noch noodzakelijk, noch gewenscht) zelfs in het geheel niet mogelijk zou zijn, want eendeels zou wegens de noodige voorbereidende kennis de theoretische studie van dit vak met te groote bezwaren verbonden zijn en anderdeels zou de uitvoering der getallen- bewerkingen, zooals boven vermeld is, te veel tijd in beslag nemen. Wat het eerste bezwaar aangaat, zou dit volkomen gegrond zijn, wanneer van den geodetischen technicus eene grondige studie der ontwikkeling en theorie van de methode der kleinste vierkanten gevorderd werd. Het is echter duidelijk (omdat hiervoor een uitgebreider kennis der diffe rentiaal- en integraalrekening noodig is), dat men zulks niet kan eischen en dat de practicus de grondbeginselen der vereffening, zooals die door de theoretici zijn ontwikkeld en opgesteld, zonder meer aan zijnen theoretisch-practischen arbeid moet ten grondslag leggen. Vervalt het eerste dezer bezwaren, het tweede is, zooals ik boven aangetoond heb in het algemeen en ten deele

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 193