182 gegrond. In het algemeen en ten deele, want er zijn zeker vele vraagstukken der lagere geodesie, waarvoor een benaderde vereffening niet slechts gewenscht, maar zonder groote opoffering van tijd en kosten uitvoerbaar is, vooral wanneer men bedenkt, dat men het hier voor verreweg het meerendeel met waarne mingen van gelijke nauwkeurigheid te doen heeft." De schrijver wil de methode der kleinste vierkanten vooral toepassen voor die gewichtige punten, welke door middel van de problema's van Snellius of Hansen be paald zijn en ook het hoofddriehoeksnet aan een broksgewijze vereffening volgens de methode der kleinste vierkanten onderwerpen en voor polygonen en kleinere driehoeken van benaderingsmethoden gebruik maken. En ten slotte zegt Dr. F rancke: „Resuraeeren wij na het voorafgaande de afzonderlijke leervakken, waarvan de kennis bij het theoretisch examen zou kunnen gevorderd worden, zoo hebben wij: 1. in de wiskunde. a. de gewone en algemeene rekenkunde, benevens de algebra, planimetrie en stereometrie, de vlakke en bolvormige driehoeksmeting, volledig. /9. de analytische meetkunde van het platte vlak en in de ruimte, de diffe rentiaal- en integraalrekening in hare voornaamste grondtrekken en eenvoudigste bewerkingen. 2. in de geodesie. a. de theorie en het gebruik der voornaamste instrumenten, de theorie en het verrichten der zoogenaamde lagere landmeetkundige werkstukken en wel evenzeer de horizontaal als de verticaalmetingen, vooral het waterpassen, volledig. /5. de theorie der graadmetingen en der primaire driehoeksmetingen in hare hoofdbeginselen, voor zooverre die nog met behulp der bolvor mige driehoeksmeting kunnen geleerd worden. 3. in de methode der kleinste vierkanten de vereffening der onmiddellijke, middellijke en afhankelijke waarnemingen in de practische geodesie, voornamelijk met betrekking tot waarnemingen van dezelfde nauwkeurig heid; het beginsel van de kleinste som der vierkanten is aan deze ontwikkeling zonder bewijs ten grondslag te leggen." Vergelijkt men de bestaande regelingen in Duitschland, alle dateerende na 1873, met het programma, door Dr. Francke aangegeven, zoo zien wij, dat zijne wenschen geheel zijn vervuld, in eenige Staten zelfs ruimschoots. Ook in andere staten treft men in den laatsten tijd regelingen aan, die met de Duitsche veel overeenkomst vertoonen. In Servie1), waar nog geen perceelsgewijs kadaster bestaat, is thans besloten 1) Das Vermessungswesen im Königreich Serbien, von Gerke, Zeitschrift für Vermessungswesen Band XX S. 321,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 194