196 De heer Barenbroek antwoordt dat men niet te streng moet vasthouden aan de gedachte, dat de bezitter van een diploma H. B. S. ook al de weten schap op het leerprogramma dier scholen voorkomende in zich zou hebben opgenomen, laat staan verwerkt. Gevraagd wordenmenschen met algemeene ontwikkeling, onder voor behoud, later voor onzen tak van dienst het onderzoek naar de wiskundige kennis te herhalen. De heer G e ij 1 acht dit een uiting van wantrouwen aan het adres der eindexamen-commissiën De heer Boer vindt die conclusie ongemotiveerd, hij vereenigt zich met de idee van den heer Barenbroek, bij vergelijkend examen wil hij weer de lagere wiskunde examineeren, dit is noodig, gelet op de omstandigheid dat de candidaten zich die kennis eigen maakten in de eerste studiejaren. 3°. Geodesie. a. Grondige kennis der inrichting, regeling en van het gebruik der in- strumenten voor le?igtemeting, hoekmeting, inhoudsbepaling en kaarteering. b. De trigonometrische en polygonometrische punten-bepaling. c. De leer der waarnemingsfouten en de vereffeningsrekening, daaronder begrepen de methode der kleinste vierkanten in hare toepassing op de vraagstukken der lagere geodesie. d. De detailmeting, kaarteering en inhoudsbepaling. e. Het kaartteekenen. f. De kennis der hoogere geodesie, voor zoover die vereischt wordt bij de verbinding van kadastermetingen aan punten van hoogere orde. g. Eenige kennis van waterpassen en hoogtemeten en van enkele daarbij gebruikte instrumenten. Geeft tot geen discussie aanleiding. 4°. Administratief en juridisch gedeelte. a. Grondige kennis van het kadaster en de daarop betrekking hebbende wettenbesluiten en instruction. b. De hypothecaire boekhouding. c. De wetgeving op de grondbelasting. d. De geschiedenis van het kadasterde hypotheken en de grondbelasting. e. Het Burgerlijk Recht, voornamelijk in verband met de verkrijging van zakelijk recht op onroerend goed. f. De overige wetten, waarmede de ambtenaren van het kadaster in aan raking komen. De heer Engelmann noemt punt e onbepaaldwat moet bestudeerd

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 208