REGELING DER LANDRENTE OP JAVA EN MADOERA. Daartoe aangespoord door de op ervaring en gezette studie berustende overtuiging, dat door eene vaste en deugdelijke regeling der landrente vele gewichtige en rechtmatige grieven der bevolking van Java zouden worden weggenomen en bij den inlander rust en meer tevredenheid met- en ver trouwen in het Nederlandsch Bestuur zouden ontstaan, terwijl die daad van rechtvaardigheid kan worden verricht zonder groote financiëele opofferingen of althans met ruim équivalent daarvoor, publiceerde ik in de Juli-afl. van 1889 van het Tijdschrift voor Landbouw en Nijverheid, uitgegeven te Ba tavia, een opstel getiteld»De Landrente in verband met het Kadaster" J). Met dit artikel werd in de eerste plaats beoogd, bevordelijk te zijn aan de spoedige oplossing van een der gewichtigste, het oudste en wellicht het meest urgente der vraagstukken die in Nederlandsch-Indië op afdoening wachten, en de overtuiging te vestigen, dat de definitieve oplossing van het landrente-vraagstuk, gegrond op positieve en blijvende gegevens, niet langer mag worden uitgesteld. Dit doel heb ik getracht te bereiken: 1°. door in het licht te stellen, dat de landrente, voor 4/5 der bevolking van Java, voortdurend de grootste bron harer zorgen vormt, en het volk dus aanspraak mag maken op gelijke verdeeling van den zwaren last, dien het te dragen heeft; dat deze belasting echter zeer onregelmatig, bijna willekeurig, geheven wordt, zoodat, bij gelijke draagkracht, de eene désa niet zeldzaam tot het dubbele betaalt van de andere; terwijl die verschillen nog veel grootere afmetingen aannemen door ongelijke verdeeling der land rente tusschen de belastingschuldigen binnen eenzelfde désagebied; 2°. door de gebreken aan te wijzen, die de vroegere en tegenwoordige landrenteregelingen, of liever de onregelmatige stelsels van landrenteheffing, aankleven, en aan te toonen, dat al de uitgebreide onderzoekingen en tijd en geldroovende verzamelingen van gegevens tot geen resultaat geleid hebben of leiden konden; dat men, ofschoon den koninklijken weg kennende, dezen nooit is opgegaan, maar om allerlei redenen liever langs omwegen naar een palliatief heeft gezocht; dat dit zoeken en tasten echter niets heeft kunnen opleveren dan deels een stapel papier gevuld met waardelooze cijfers en deels op zich zelf staande gegevens die niet verwerkt zijn en meestal ook niet omgezet kunnen worden in resultaten waarmede men zelfs tijdelijk geholpen 1) Overgenomen uit de Indische Gids, jaargang 1891. 2) Tijdschr, v. Kad. en Landm. VI. blz. 116, 196.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 214