204 De voorafgaande resumtie van den inhoud van mijn voornoemd opstel moge in hoofdzaak strekken tot inleiding van de ontworpen ordonnantie voor de regeling der landrentie op Java en Madoera met instructie voor de uitvoering Enkele zaken, die destijds onaangeroerd bleven of slechts even werden aangestipt, wensch ik hier echter nog in beschouwing te nemen, omdat zij m. i. veel kunnen bijdragen, eerstens om een juist oordeel te kunnen vellen over de waarde, die aan mijne beschouwingen en gevolgtrek kingen, in meer gemeld artikel voorkomende, te hechten valttweedens, om nog meer licht te doen vallen op den verwarden toestand, waardoor een billijke, in de inlandsche staatshuishouding passende, niet hoven krachten gevorderde belasting, gemaakt wordt tot eenen ondragelijken lasl voor som migen, tegenover eene bevoorrechting van anderentot een steen des aan stoots voor ieder, die billijkheid en gelijkheid voor allen op den voorgrond stelttot eenen hefboom voor het kweeken van ontevredenheid en onlusten en eindelijk, om door verwijzing naar het oordeel van meer bevoegden mijne stelling «geene rechtvaardige en duurzame landrenteheffing is mogelijk, «zonder meting en waardeering der belastbare gronden", dus «zonder vol- «ledig kadaster" boven allen twijfel te stellen. De voortdurende aanraking met de Europeesche en inlandsche bestuurs ambtenaren, tijdens mijne jaarlijksche reizen over Java, opende mij de ge legenheid, tot veelvuldige bespreking en veelzijdige beschouwing van de landrentequaestieterwijl de nauwe betrekking die er bestaat tusschen kadaster en landrente, en de waarschijnlijkheid van uit den aard mijner betrekking eenmaal geroepen te zullen worden om een oordeel uit te spreken over de wijze waarop zij het best tot oplossing gebracht zou kunnen worden, mij een prikkel waren tot ernstige bestudeering van dit onderwerp. Vertrouwd met hetgeen zoowel in hoofdzaak als in détails gevorderd wordt, om gegevens te verkrijgen voor- en aan te wenden tot deugdelijke heffing eener zuivere grondbelasting, was het vooral mijn streven, het verschil te leeren kennen, dat er kon bestaan tusschen deze en de landrente op Java, en daaruit af te leiden, in hoeverre hij het vinden en toepassen der gegevens, benoodigd voor eene rationeele heffing en verdeeling der landrente, zou moeten worden afgeweken van de methode, die bij de bepaling en verdeeling der grondbelasting overal gevolgd wordt. Hoe meer ik echter het onderwerp van alle zijden beschouwde, des te duidelijker werd het mij, dat, al zou de landrente in het wezen der zaak ook eenigszins afwijken van wat men in Nederland grondbelasting noemt, zij toch volgens dezelfde regels bepaald, verdeeld en geheven moet worden. Immers, beide zijn een evenredig aandeel van hetgeen verondersteld wordt 1) Opgenomen in de Indische Gids, jaarg. 1891.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 216