EEN ZAK-WATERPASINSTRUMENT met kijker van vijfvoudige vergrooting. In het Maandblad van de Vereeniging van oud-leerlingen der Rijks-Land bouwschool No. 33, deelt W. D. van Eek het volgende mede: Bij de firma Becker en Buddingh te Arnhem, is verkrijgbaar gesteld een zak-waterpasinstrument, dat mij dezer dagen in handen kwam en waarmede ik eenige waarnemingen deed, welke ik met een ander instrument controleerde. De beknopheid en doelmatigheid van dit instrumentje gaven mij aanleiding, om daarvan in ons blad melding te maken, daar ik meen dat velen, die terreinen van niet te groote uitgestrektheid moeten waterpassen, zich na kennismaking er ongetwijfeld van zullen bedienen, want bij zijne groote be knoptheid (het laat zich gemakkelijk in den zak meenemen en weegt geheel compleet slechts 500 gram) is het tevens zeer nauwkeurig, terwijl de prijs gering is te noemen. Eene kleine beschrijving zal ik hier laten volgen, ten einde te trachten den lezer met behulp der hierbij staande afbeeldingen, op halve grootte voorgesteld, daarvan een juist denkbeeld te geven. Het heeft een kijker van vijfvoudige vergrooting, terwijl door het enkel zien in den kijker te gelijkertijd de libel de kruisdraad en het voorwerp waargenomen worden; een ontzaglijk voordeel bij het gebruik voor elk werk, waarbij kleine waterpassingen te pas komen. Het instrumentje wordt gejusteerd afgeleverd. De kruisdraad komt te voorschijn door het voorste dunne oculairbuisje iets in- of uit te schuiven. Bij een afstand van meer dan 20 Meter, wordt de buis, waaraan de libel zit, tot aan den kring uitgetrokken en vervolgens de kijker zóó in gesteld, dat het voorwerp (de baak) duidelijk zichtbaar is. De instelling van het waterpas geschiedt met de schroef bij het objectief.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 235