224 Wanneer de luchtbel zich dan in den kijker, vergroot te midden van de ronde opening, vertoont, is de vizierlijn wa terpas. Deze waterpasstelling wordt telkenmale, bij de verplaatsing of bij omdraaiing van het in strument, herhaald, terwijl het wenschelijk is om het oog dicht bij het oculair en op duistere plaatsen een stuk wit papier onder den libel te houden. De kijker wordt geplaatst op een kogelscharnier, waaraan zich onderaan een houtschroef bevindt, zoodat het gemakkelijk op iederen steun, stok of drievoet kan worden geschroefd. In de bijgevoegde circulaire wordt verder vermeld dat het zelfs uit de hand te ge bruiken zou wezen, hetgeen mij evenwel niet mocht gelukken en zeer onnauwkeurige uitkomsten opleverde: een zeer vaste hand zal ongetwijfeld daarvoor noodig zijn en zal dan slechts voor oppervlakkige waarnemingen kunnen dienst doen. Ten slotte kan men met behulp van een zeer eenvoudig instrumentje, dat met een klemschroet om den stalen hals aan de konische as geklemd wordt, rechte hoeken uitzettende draaibare kijker kan in dat geval slechts een kwart slag in de rondte doen en slaat tegen een paar stifjes aan, waardoor een hoek van 90° beschreven wordt. Ook dit werkte volkomen juist en kwam ik, den vierden hoek uitzet tende, weder op de eerste baak terug. Dit laatstgenoemde instrumentje is evenwel niet op bovenstaande figuren afgebeeld, doch is zoo eenvoudig en beknopt, dat het nog gemakkelijk een plaatsje vindt in hetzelfde étui. Het komt mij voor dat het ook voor de landbouwers bij het aanleggen van slooten, greppels voor drainage of andere werkzaamheden, van groot gemak zijn kan en voor onze Indische leden, welke op bergachtig terrein werkzaam zijn, alle aanbeveling verdient, daar de instelling van het waterpas in een minimum tijd volbracht is en het voorwerp in den kijker met de kruisdraad duidelijk zichtbaar is. Het instrument alléén kost 23,50: met rondselwerk om den kijker in te stellen 4,50 méér; terwijl de prijs met twee gulden verhoogd wordt, wanneer de inrichting om rechte hoeken uit te zetten er aan toegevoegd wordt, alzoo compleet (in étui) f 30. Na ontvangst van het bedrag zendt genoemde firma het franco door Neder land of met f 3,— verhooging franco naar de directe havens in Ned.-Indië.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 236