19 regel van den vorigen driehoek. Bij het opzoeken van deze coördinaten- verschillen kan gebruik gemaakt worden van Formulier 20 „Anweisung IX." (zie achter bladz. 96jaargang V van dit tijdschrift.) Ter contróle diene, dat de sommen in iederen driehoek 0 moeten zijn. Voor de invulling van de kolommen 18 en 20 geldt de volgende regel Trek van eiken coördinaat, te beginnen bij een bekend punt, af het coör- dinatenverschil, dat in de kolommen 17 of 19 een regel lager staat, en schrijf deze uitkomst een regel hoogeralzoo in iederen driehoek uitgaande van be kende coördinaten uit den vorigen en daarmede ook eindigende, zoodat de juistheid der bewerkingen telkens gecontroleerd wordt. Zijn al de kolommen ingevuld dan moeten de beide uiteinden van de lijn die in beide nëtten tot overeenstemming gebracht is, in de kolommen 18 en 20 de daarvoor bekende getallen aangeven. Voor het 3de punt zullen door gaans andere dan de gegeven waarden gevonden worden. De verschillen worden bij de metingen op Java vereffend volgens de methode Gleuns, dus volgens de formule A y: A Y A x: A X h :B.. waarin h en H resp. de loodlijnen voorstellen op de aangesloten zijde. De verdeeling kan zeer gemakkelijk grafisch verricht worden, hetgeen vooral praktisch is, wanneer veel punten van lagere orde binnen den aansluitings- driehoek vallen. De drie punten van hooger orde en de te vereffenen punten van lager orde, worden uit de gegeven coördinaten en uit de gevonden coördinaten- verschillen in kaart gebracht. Een willekeurig punt van de reeds aangesloten lijn (zie de schets) wordt nu vereenigd met het derde punt. Deze schaallijn wordt ver deeld in overeenstemming met de gevonden verschillen, en aan beide zijden desbetreffend becijferd, uit gaande van de aangesloten lijn. Trekt men dan uit de punten van lager orde lijnen evenwijdig aan de aangesloten lijn, dan snijden die lijnen op de schaallijn stukken af, die door de becijfering onmid dellijk de correctiën voor de coördinaten der punten van lager orde opleveren- Deze correctiën worden in het gewijzigde Formulier I toegepast, door ver melding der definitieve uitkomsten in rooden inkt. De bekendmaking van de formulieren, in dit opstel behandeld, is geschied

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 23