De Noordhollandsche boer en het Negatieve hypotheekstelsel. I Eenige tijd geleden verscheen in de Alkmaarsche Courant een artikel over overdracht van vast goed, waaraan wij het volgende ontleenen. Het is niet eenvoudig om de negatieve eigenschappen van ons kadastraal stelsel duidelijk te maken. Misschien ondervond Hildebrand bij het schrij ven der Camera Obscura eene dergelijke moeielijkheid, toen hij sommige nega tieve eigenschappen van den Noordhollandschen landman wilde aantoonen. Bekend is hoe de geestige schrijver zich er op de volgende wijze uitredt: „Vraagt gij of hij een ijverige kerel is? Ik antwoord: hij past op zijn spul. Vraagt gij of hij geregeld leeft? antwoord: hij drinkt alleen op markt dagen en kermissen. Is hij een ophakker en een smijter? Nooit als hij nuchteren is. Is hij eerlijk? Hij melkt geen andermans koeien uit. Is hij barmhartig? Hij is goed voor zijn beesten. Heeft hij zijn vrouw liet? „Der is gien beter keezer." Bemint hij zijne kinderen? Ze krijgen dikke stukken en „de miester mot ze niet om het hoofd sleen." Op diezelfde wijze zou men moeten antwoorden, indien ons vragen gedaan werden over het kadastraal stelsel. Vraagt gij of de regeling bijzonder slecht is? Ik antwoord: een harer schaduwzijden is, dat de wet niet de minste waarborgen stelt, noch voor de inwendige geldigheid, noch voor de uitwendige echtheid der akte, waarvan de overschrijving verlangd wordt. Is het moeielijk vast goed over te dragen Antwoord: Een candidaat-notaris maakt desverlangd spoedig een transport op, ook vóór dat hij zijne eerste tien jaren bij het notariaat werkzaam is. Laat het kadastraal stelsel speling tot veel processen? Wanneer procedeeren niet zoo duur was, zou het aantal niet geringer zijn. Zoo'n proces gunt men zijn aartsvijand. Is het stelsel duur? Als men door inzage der boeken de werkelijke grenzen van een perceel te weten kon kouien, dan zou het zelfs goedkoop zijn. Hoeveel kost de overschrijving eener akte? De overschrijving slecht H/j per duizend gulden, maar het registratierecht hakt er op in. Kan men aan het hypotheekkantoor voldoende inlichtingen verkrijgen? Als men daarvoor betalen wil, meestal wel, maar het raadplegen der registers geschiedt op eigen risico. Als gij van den bewaarder van hypotheken een bewijs ontvangt, dat op een perceel geene hypothecaire inschrijvingen rusten, is het perceel dan vrij van hypotheek? Antwoord: Ja! als de voorgaande inschrijvingen maar niet ten onrechte zijn doorgehaald. Als een perceel op uw naam staat, behoort het u dan? In verreweg de meeste gevallen wel, maar het kan ook zijn van niet.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 31