26 het nog niet tot wasdom gekomen kadaster in zijne ontwikkeling gevoelig belemmerd werd. De plannen tot snelle en groote uitbreiding werden slechts zeer langzaam en op kleine schaal verwezenlijkt. Bij de vaste regeling der traktementen werden de in 't verschiet gestelde vooruitzichten aanmerkelijk verkleind; de promotie werd gedrukt, doordien bij de geleidelijke uitbreiding van het personeel de lagere rangen werden overvuld en de hoogere te zwak bezet. Hiervan is dan ook het gevolg, dat er thans meer Adjh landmeters bestaan, dan Inge nieurs, Bewaarders en Landmeters te zamen, en dat er adjuncten zijn, die reeds 10 jaar dienst hebben en nog lang niet aan de beurt zijn om tot landmeter te worden benoemd. Dat alles neemt echter niet weg, dat zij, die van hier werden uitgezonden en ook de ginds in den eersten tijd aangestelde adjten spoedig, enkele zelfs schitterend promotie maakten. Dit was echter geen gevolg van de organisatie of formatie van het personeel, doch van het feit, dat met een blanco lijst werd begonnen, waarop in een betrekkelijk kort tijdsverloop alle rangen, zij het dan ook met kleine cijfers, moesten zijn ingevuld. De traktementen op zich zelf zijn, ondanks de besnoeiing, die zij ondergingen, zelfs voor Indië, vrij goed te noemen. Zoo staan de landmeters met hunne tractementen van 450 525 en 600 's maands (om enkele voorbeelden te noemen) gemiddeld bijna gelijk met de Ingenieurs van den Waterstaat die 350, 500 en 750 genieten. Adjunct landmeter 1ste kl. staat gelijk met Commies 1ste kl. aan de departementen, het hoogste wat een ambtenaar, die geen z> groot ambtenaars examen gedaan heeft, bereiken kanverder met Controleur der 2^e kl., Griffier bij den landraad enz. terwijl de adjunct-landmeters in het algemeen hooger bezoldigd zijn, dan de telegrafisten en de opzichters bij den waterstaat, en ongeveer gemid deld gelijk met lsten en 2<ien Luitenant. De Bewaarders worden iets hooger betaald dan de Rechters bij de Raden van Justitie, dan Assistent-Residenten en aanmerkelijk hooger dan de Referendarissen aan de Departementen en ongeveer gelijk met de Majoors bij het leger. De Ingenieurs worden ongeveer gelijk bezoldigd met de Gouver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 36