27 »r nements-Secretarissen, Secretarissen aan de Departementen, Inspec teurs bij de telegrafiefinanciëngeneeskundige dienstHoofd ingenieurs bij het mijnwezen enz. en tusschen Overste en Kolonel bij het leger. 1 I Ware dus de verhouding tusschen het aantal hoogere en lagere 1 ambtenaren wat beter, dan zou er in dit opzicht alle reden tot tevredenheid bestaan. I In Indië staan bijna alle diensttakken, waarvan de ambtenaren geheel of gedeeltelijk in de binnenlanden werkzaam zijn, onder de Supperintendanten der ambtenaren van Binn. Best., meer speciaal onder de Residenten, wat mijn inziens den goeden gang van zaken dikwijls zeer belemmert. Vooral voor de technische ambtenaren is hierin dikwijls een milde bron van misnoegen en miskenning gelegen, omdat hun werken en streven zoodoende nooit naar verdienste gewaardeerd kunnen worden. Zij moeten meestal den noodigen steun missen en de gunstige of ongunstige beoordeeling dezer onzaakkundige chefs kan geene bevrediging brengen noch aansporing zijn. Ik geloof dat ik niet te veel zeg, met te beweren, dat hierdoor in Indië veel goeds, dat gemakkelijk tot stand gebracht zou kunnen worden achterwege blijft en evenveel min practische zaken worden in het leven geroepen; veel den ouden sleur blijft gaan, waarin op ver schillend gebied, op eenvoudige en rationeele wijze, groote verbe teringen aan te brengen waren; doch moet er bijvoegen, dat de hier gelaakte toestand in Indië niet altijd te vermijden zoude zijn, en dat er, in den laatsten tijd, door de zelfstandigheid aan de staatsspoorwegen en het kadaster toegekend, in dit opzicht reeds veel in de goede richting is gedaan. Bij de organisatie van het kadaster heeft men met veel moeite gedaan gekregen, dat de ambtenaren van B. B. geene bemoeienis hebben met, of gezag uitoefenen over het personeel, en geene con trole op het werk en geene bevoegdheid tot het doen of beoordeelen van voorstellen hebben. Dit alles heeft de positie der ambtenaren van het kadaster onafhankelijker en daarmede aangenamer gemaakt dan die der meeste andere diensttakken. Voeg daarbij hunne respec tabele traktementen en, ik kan tot mijn groot genoegen zeggen, in het algemeen, hunne nette levenswijze, goed ontwikkeld

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 37