plichtsbesef en de zucht om de eer van het corps hoog te houden; dan zult U kunnen begrijpen, dat het personeel van het kadaste in de Indische maatschappij goed, ik zou haast zeggen, hoog staa aangeschreven. Zij vinden bij hunnedeskundige chefs waardeering van goeds ideeën en uitgedachte middelen tot oplossing van gerezen moeielijk heden bij de uitvoering van onderhanden werk, welwillende beoor deeling van voorstellen tot partiëele of algemeene verbeteringen ei hebben de overtuiging, dat plichtsverzuim en onkunde evenzeei worden opgemerkt als ijver en bekwaamheid, en dat daarmede bi plaatsing en bevordering, waar erger straffen niet noodig of grootei belooning niet gewettigd zijn, rekening wordt gehouden. Waar de Nederlandsche ambtenaar van het kadaster naijverig mocht staren op de respectabele cijfers, waarmede de tractementen zijner Indische collega's worden aangeduid, mag hij echter nie voorbijzien, dat de eigenaardige behoeften van het leven in Indië, zonder dat er nog van luxe of overdreven gemakken sprake behoeft te zijn, zeer hooge eischen stellen aan de beurs. Die moois traktementen mogen voldoende zijn, om ieder, naar zijne maatschap pelijke positie en de, naar leeftijd en rang daaraan verbonden verplichtingen, zonder groote finantiëele zorgen te doen leven; den met vrouw en kroost gezegende ambtenaren stellen zij zekei niet in de gelegenheid, om schatten te vergaren en als Indischs Nabobs in het moederland terug te keeren. Doch dat is ook geen vereischte. Ieder die zijne carrière tot het einde kan volgen kan een dragelijk, de gelukkige een ruim pensioen verdienen. Komt hij ongelukkig te vallen dan wordt aan weduwe en kinderen een betrekkelijk hoog pensioen toegekend. Bij ziekte worden vrij hoogs verlofstractementen genoten en kosteloos overtocht verstrekt, om de door de tropische invloeden verloren krachten in Europa terug te winnen en zelfs, als men na 12-jarigen dienst nog het voorrecht heeft gezond te zijn, om zich voor Gouvt8 rekening 2 jaar in Europa te gaan opfrisschen en nieuw voedsel voor lichaam en geest te gaan opdoen. Aan het hoofd van het kadaster staat in Nederl. Indië de oudste Ingenieur in rang, wiens taak het is te zorgen, dat alles naar de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 38