29 voorschriften wordt uitgevoerd en ieder zijn plicht doet. Hij is verder de adviseur van den Dir.. v. B.B., omtrent alles wat het kadaster en zijn personeel betreft of daaraan verwant is, en waarin dc bemoeienis van dien Directeur vereischt wordt. Van hem gaan alle voorstellen, de belangen van den dienst en de plaatsing, bevor dering enz. het Europ. personeel betreffende uit, terwijl hij het inlandsch personeel op eigen gezag benoemt, plaatst en ontslaat. I Twee Ingenieurs, (veel te weinig, maar er bestaat kas op uit breiding), zijn belast met het toezicht en de contróle over al het werk; zoowel dat der daarstelling, als der bijhouding en benuttiging van het kadaster. Op de drie hoofdplaatsen van Java zijn bewaarders aangesteld voor de bijhouding en gebruikmaking van het kadaster; terwijl in dc overige Residentiën waarin het eigendomskadaster gereed is, die [aak aan landmeters of adjuncten is opgedragen. Verder bestaan er 6 volledige opmetingssectiën, die uitsluitend net de daarstelling en bijhouding van het kadaster in de binnenlanden jelast zijn en drie kleinere die in evenveel Residenties voortgaan net de opmaking van het eigendomskadaster. Eindelijk worden in 9 Residenties de kaarten en stukken van de /roegere kad. statistieke opname bijgehouden en de uitkomsten daarvan jaarlijks aan de ambtenaren van B. B. verstrekt, ter be nuttiging bij den aanslag der landrente. Hierbij zijn ruim 100 jinlandsche landmeters werkzaam, waarover door een Bewaarder de leiding en het toezicht worden uitgeoefend, daarin bijgestaan door ée'n landmeter voor de Residenties waarin het nieuwe kadaster nog niet werkt of gewerkt heeft en in de overige Residenties door de daar aanwezige chefs der opmetingssecties of fungeerende bewaarders. Het geheele personeel bestaat uit 3 ingenieurs, 4 bewaarders, 17 landmeters, 31 adjuncten, 8 klerken en 375 inlandsche land meters (mantris) dus te zamen uit 438 ambtenaren en beambten. De jaarlijksche uitgaven bedragen f 600.000, Tot den werkkring der Ingenieurs behoort, het twee, drie of meer malen's jaars bezoeken van elke onder hun toezicht gestelde opmetings- sectie en bewaring, bij welke gelegenheden zij zich overtuigen van de deugdelijke uitvoering en goede vordering van het werk. Met de Chefs overleggen zij omtrent alle gerezen moeielijkhcden, welke in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 39