32 het oog der inlandsche maatschappij, de ambtenaren van het kadaster hoog doet staan. Daarentegen zijn aan het leven van den Indischen landmeter, bij de uitoefening van zijn werkkring, tal van hier te lande ongekende bezwaren en moeielijkheden verbonden. Om daarvan eenigermate een denkbeeld te geven, wil ik trachten u het leven, de omgeving en het doen en laten van een onderge schikt landmeter, bij zoo'n sectie, eenigszins gedetailleerd te schetsen. De bureaux der opmetingssecties zijn en blijven, op eene enkele uitzondering na, gevestigd op de hoofdplaatsen der Residenties, Daar zoo'n Residentie nu gemiddeld zoo groot is als 2 Ned. pro vinciën, is het duidelijk, dat het opmetings personeel slechts in den allereersten tijd van daavuit zijne taak kon verrichten. Thans en reeds sinds lang worden van elke sectie 2 of 3 Euro peanen, elk met 4 tot 8 mantris naar het onderhanden district gedirigeerd, de eersten om de leiding enz., de tweeden om de uitvoering op zich te nemen. Daartoe vestigen zij zich in een der desa's midden in hun werk, om na enkele maanden, als een kring om die desa heen opgemeten is, naar eene andere te verhuizen, en dit te herhalen. In zoo'n desa is de landmeter bijna altijd de eenige Europeaan. Zijn eerste werk is natuurlijk naar een onderkomen uit te zien; daartoe kiest hij een der geschiktste bamboezen huisjes, hutten zoudt U ze noemen, - en tracht den bewoner te bewegen hem zijn paleis tijdelijk af te staan; wat wegens de bijzondere ge voeligheid van den inlander voor klinkende munt in den regel weinig moeite kost. Zijn meubilair bestaat gewoonlijk in een eigen veld bed of divan (rustbed) een paar stoelen, een teekentafel van het bureau een lamp en een kastje. Zijne conversatie is nihil. s Morgens om een uur of zeven of vroeger zet hij zich te paard om, (tot na den middag) eenzaam dwalend langs allerlei dikwijls ongebaande wegen, met steile hellingen, het tropische zonnetje bijna oodrecht boven zich, de rondte bij de mantris te doen. Hij heeft zijne eigene huishouding, zijn kok, staljongen, en op- passer en vindt dus bij zijne terugkomst van het terrein de rijsttafel gereed zooals hij die 's morgens bestelde; doch de desa levert slechts

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 42