33 Ingrediënten voor een zeer beperkt menu op, en als hij dat niet aanvult met zeer dure Europeesche artikelen in blik, wat voor een adjunct-landmeter nog al finantiëele bezwaren oplevert, dan heeft hij het niet royaal. Na de rijsttafel gebruikt te hebben, neemt hij een weinig rust gaat zich verfrisschen en verricht daarna de kantoorbezigheden van den dag. Om een uur of zes komen de mantris bij hem, die inlich tingen behoeven of nieuwe veldwerken moeten beginnen. Is de land meter niet te velde, dan legt hij nieuwe veldwerken aan, doet poly goon berekeningen enz. 's Avonds na 7 uur, half acht ziet of hoort hij in den regel niets meer dan wellicht de melancholische toonen van een ver verwijderde gamalang, het gegons der insecten en, als hij in bergachtig en weinig bevolkt terrein vertoeft, het geschreeuw van apen en ander gedierte en soms het gebrul van een tijger. Nu mag het vrije leven, de schoone, dikwijls prachtige natuur en het idillische leven der inlandsche bevolking om zich heen, een anthousiast zelfs in verrukking brengen en in de eerste dagen doen uitroepen, Heere! hier wil ik mijn tenten bouwen! bij slot van rekening vinden allen dat eentoonige, ongezellige geestdoodende leven vervelend en haken om er vandaan te komen, en zulks niettegen staande de Europeesche maatschappij op de hoofdplaats in de binnenlanden ook zeer weinig te genieten aanbiedt. En toch is het voorland van elk Europeesch ambtenaar bij het kadaster in Indië om van de eerstë 12 dienstjaren meer dan de helft van den tijd op deze wijze door te brengen. Het is in den regel ook de taak der Europeesche ambtenaren, om de woeste gronden, die in erfpacht worden aangevraagd op te meten, of althans de mantris daarmede op streek te helpen. Die gronden zijn meestal in de ongerepte bosschen uren ver in het gebergte gelegen. Daarheen moet alles worden medegenomen, wat voor onderhoud en dekking in het 's nachts gure en vochtige klimaat noodig is, en langs welke wegen? Waar het bosch begint, houdt in den regel elk bewijs van weg op, dan worden er openingen gekapt, waar door men met een trein van, met het noodige belaste, koelies, klimmend en dalend vooruit werkt tot eindelijk de bestemde plaats bereikt is. Hier wordt, tegen vocht en koude en dikwijls ook tot wering

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 43