34 van wild gedierte, een tent gebouwd die als het een enkel perceel geldt 5 tot 10 dagen, maar soms voor eene maand en meer moet dienen tot huisvesting van den landmeter. Het behoeft niet gezegd, dat zulke tochten vermoeiend zijn, dat zoo'n verblijf uiterst vervelend en ongemakkelijk is en dat de da- gelijksche arbeid in zulk terrein bepaald afmattend moet zijn; geen wonder dat Europeanen en inlanders er zeer dikwijls ziek van terug komen; terwijl het verblijf zonder goede voorzorgen soms gevaarlijk kan zijn wegens aanwezigheid van tijgers. Zoo is het in Kediri menigmaal gebeurd, dat de tijgers des nachts voortdurend in de omgeving der legerplaats ronddwaalden, den land meter en zijne lieden tot slapeloosheid doemden en noodzaakten om al de inlanders, die anders bij vuren in kleine hutjes of in de open lucht den nacht doorbrachten, in de sterkere, soms met eene heininsr van bamboe omgeven tent op te nemen. Op die plaatsen was het ook noodig om bij het uitkappen van meetpaden, voortdurend mertjons en klappers vooruit te werpen, ten einde de eventueel daar legerende tijgers te verdrijven. In de Preanger ontmoette men eens, bij de meting van een erfpachts-perceel, successievelijk 7 Rinocerossen, waarvoor men natuurlijk eerbiedig uit den weg ging. Veel tijgerpraatjes zijn dan ook door de landmeters en adjuncten, die veel met dit werk belast waren, in omloop gebracht en ofschoon het mogelijk is dat zij in dit opzicht eenigszins bij jagers en pols dragers te vergelijken zijn, blijft het toch zeker waar, dat in de Preanger en nog meer in Oost-Java in de als erfpachtsgronden op te meten bosschen overal tijgers aanwezig zijn, op sommige plaatsen zelfs zeer dicht voorkomen en, dat daar groote omzichtigheid en goede voorzorgen noodzakelijk zijn. Gelukkig kunnen de Europeesche ambtenaren elkaar van tijd tot tijd vervangen en het desaleven verwisselen met eene plaatsing op het bureau, waar zij dan met eenige mantris samenwerken aan de kaarteering, de opmaking der registers enz. of wel aan de berekening der coördinaten der polygonen enz. werkzaam zijn. De chefs der opmetingssecties deelen natuurlijk maar zeer weinig in deze schaduwzijden van het landmeters-leven, ofschoon zij af en toe ook inspecties in loco moeten houden, om zich te overtuigen yan den goeden gang van het terreinwerk, Overigens bestaat hunne o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 44