36 bedoelde met „de Bewaarder is de bezieler van alle gerechtelijke acten." De wetgeving op het verkrijgen en den overgang van zakelijke rechten op den grond, verschilt in Indie in beginsel veel van die in Nederland. Voor deze vergadering van deskundigen acht ik het voldoende, daaromtrent te zeggen, dat dit verschil voortvloeit uit de omstandig heid, dat hier te lande het negatieve en ginds het positieve stelsel gehuldigd wordt. De gerechtelijke acten worden in Indië opgemaakt door daartoe door de Regeering aangewezen ambtenaren, en wel: waar een raad van Justitie aanwezig is, door de griffiers van dien raad onder toe zicht van een daarvoor aangewezen rechter-commissaris, waar geen Rechter van Justitie is, door den Resident, die onder eigen verant woordelijkheid meestal zijn Secretaris daarmede belast. Wordt nu een stuk grond, voor 't eerst, door 't Gouveinement uitgegeven dan moet de Bewaarder of fungeerend Bewaarder daar van eerst een meetbrief opmaken, waarvan de omschrijving en aan duiding in het Gouvernements-besluit van afstand worden overgenomen; met dit besluit gaat de verkrijger naar den ambtenaar met de in- en <?zw-schrijving belast, die er op een genummerd folio van een genummerd deel een acte van opmaakt, waarvan de uit den meet brief overgenomen omschrijving de ziel is. Gaat een reeds gevestigd perceel over dan komen vervreemder en verkrijger bij den bewaarder en verklaren dddr, welke overeen komst zij ten opzichte van eenig stuk grond hebben aangegaan. Hiervan wordt door den Bewaarder een stuk opgemaakt, dat men landmeters-kennis noemt, waarin behalve de voorwaarden en den aard van den overgang, enz. de kadastrale kenmerken duidelijk worden omschreven. Die landmeters-kennis mag alleen worden afgegeven, wanneer de vervreemder de werkelijke rechthebbende, of diens authen- thiek gemachtigde is. Verkrijger en vervreemder teekenen ten be wijze dat de overeenkomst is aangegaan in een daarvoor bestemd register, Register der aangiften genoemd, waarin mede kortelijk de aangegane overeenkomst wordt omschreven. Van dien dag af loopt de verplichting tot levering, d, i. tot definitieve opmaking der acte binnen 6 maanden,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 46