41 worden. Hem voorloopig mede bekend aannemende zal het rechtsche lid der formule <5 P X a2 a3 KR a2 a3 uitsluitend bekende bevatten, en zijn we dus in staat de correctiën voor alle hoeken te berekenen. De vermenigvuldiging met K kan ontgaan worden door R en a2 a3 af te meten op eene schaal, waarvan de eenheid is. De berekening der correctiën aan de hoeken van een net van kleine driehoeken, dat aan vier punten zal worden aangesloten, geschiedt nu zeer vlug op de volgende wijze. Nadat de zwaartepunten voor alle driehoeken zijn geteekend, wordt met den passer de afstand van elk dier punten tot eene der assen gemeten en het dubbel van dien afstand op de andere as uit gezet. De alzoo verkregen punten worden door potloodlijnen ver- eenigd met de zwaartepunten. Op doorschijnend papier wordt eene schaal in zwarten inkt geteekend, waarvan de eenheid ^7 is, en uit de deelpunten loodlijnen daarop getrokken in rooden of lichtblauwen inkt. De schaal wordt gelegd langs de potloodlijn, die uit het zwaartepunt van een driehoek naar eene der assen is getrokken, zoodanig, dat haar nulpunt op die as valt. Alsdan wordt voor eiken driehoek afgelezen bij het zwaartepunt en achtereenvolgens bij de projectiën der drie hoekpunten, hierbij steeds eene zelfde orde vol gende. De laatste aflezingen twee aan twee van elkaar afgetrokken geven in haar verschil de projectiën der zijden. Elk dier verschillen, vermenigvuldigd met de aflezing van het zwaartepunt, geeft de correctie van den overstaanden hoek. De loodlijnen op de doorschijnende schaal worden alleen getrokken om zonder constructie de projectiën der hoekpunten te kunnen aflezen. Heeft men calqueerpapier met kleine vierkanten, dan is het trekken dezer loodlijnen niet noodig, wanneer de schaal samenvalt met eene der lijnen op dat papier. Alles wordt op eene enkele schaal afgelezen. Het was om dit te verkrijgen, dat de assen van het coördinatenstelsel, waarin: 8 D I (yx y2 y3) (x3 x2) (X, -+- x2 x3) (y3 y2) f gevonden wordt, 45° om haar oorsprong werden gedraaid. Zonder deze draaiing zouden twee schalen met dezelfde eenheid noodig

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 51