45 De eenheid der schaal wordt daarna berekend, ter controle zoowel Zij wordt aangelegd op de wijze als in 2 is aangegeven. Voor eiken driehoek worden de projectiën der hoekpunten en de lengte van den voerstraal afgelezen. Ter bepaling van de correctie voor een hoek is dan slechts e'éne aftrekking en ée'ne vermenig vuldiging noodig. 5. Als voorbeeld volgt hier eene berekening der correctiën voor een net van kleine driehoeken, dat werd aangesloten aan de punten B. H. G. en D van figuur 3. Zij is overgenomen van eene in 1885 in de gemeente Horst verrichte driehoeksmeting. Na bere kening der correctiën aan de hoeken van de aansluitingsdriehoeken DBH en DHG, waarvan voor de constructie der assen is uitgegaan, zijn tot controle het eerst de verbeteringen berekend voor de hoeken der driehoeken DBG en BHG, waarin de aansluitingsvierhoek door de diagonaal BG wordt verdeeld, en deze verbeteringen vergeleken met die, welke uit de coördinaten der aansluitingspunten zijn ge vonden. De triangulatie-kaart werd op Töstsö vervaardigd, daarnaar is figuur 3 verkleind. De schaal is aangelegd in den stand waarin wordt afgelezen voor de berekening der correctien aan den kleinen driehoek 61. Als contróle op de aflezingen dient, dat de som der projectiën van de hoekpunten eens driehoeks het drievoud is van de aflezing bij het zwaartepunt. Door het verwaarloozen der onderdeelen van seconden, kleine fouten in de aflezingen en in de teekening is de som der correctiën aan de hoeken om een punt niet altijd volmaakt o en kan het somtijds noodig worden een enkelen hoek nog 1" te wijzigen. De grootste correctie voor de hoeken der kleine drie hoeken is 17" terwijl in een der aansluitingsdriehoeken eene wijzi ging van 42,5" werd gevorderd. Nadat de correctiën aan de hoeken zijn aangebracht, wordt uit een ketting van driehoeken, die twee aansluitingspunten verbindt, de lengte van eene der zijden en haar azimuth afgeleid om daarmede de lengten der andere zijden en de coördinaten van alle punten volgens het assenstelsel der kaart te berekenen. schaal zelve geteekend. 1 2

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 55