Hervorming van het hypotheekstelsel in Elzas-Lotharingen. Sedert eenige jaren beijvert zich het Duitsche Gouvernement de Fransche wetgeving, van kracht gebleven in Elzas-Lotharingen, te wijzigen en in over eenstemming te brengen met de wetten in de Pruisische Rijnprovinciën. De hervorming van het hypotheekstelsel heeft geleidelijk plaats, en het moet erkend worden, dat tot heden de genomen maatregelen verbeteringen hebben aangebracht, welke sinds langen tijd worden gevraagd door Fransche rechts geleerden en ambtenaren. Men weet, dat de herziening van het kadaster in Elzas werd gelast, maar de eerste ervaringen leerden, dat eene eenvoudige herziening niet tot het ge- wenschte doel zou leiden en er tot eene algeheele vernieuwing moest worden overgegaan. Hiermede is begonnen. Yele jaren zullen verloopen alvorens dit grootboek van den grondeigendom gereed zal zijn, en alvorens de invoering mogelijk zal worden van het Pruisisch grondboekstelsel. Maar het Duitsche gouvernement is van oordeel, dat het niet noodig is, de voltooiing der kadastrale operatiën aftewachten om het hypotheekstelsel voorloopig te verbeteren. Door eene wet van 24 Juli 1889 zijn de geheime en de bevoorrechte algemeene hypotheken afgeschaft, d. w. z. de wettelijke en bevoorrechte hypotheken moeten, om geldig te zijn, worden ingeschreven, tegen een bepaalde som en onder aanduiding der bezwaarde onroerende goederen. Het is opmerkelijk, dat op hetzelfde tijdstip het Congres international de la transmission de la propriété foncière, vergaderd te Parijs van 8 tot 14 Augustus 1889, dezen wensch formuleerde: „Alle hypotheken en privilegies, zonder uitzondering, moeten onderworpen worden aan het dubbele beginsel van openbaarheid en specialiteit." De hervorming was dus voltooid in Elzas-Lotharingen, toen men het in Frankrijk nog niet verder had gebracht dan tot het uitspreken der wensche- lijkheid. (Le Temps.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 65