60 talen mondeling te doen verstaan en daaruit een eenvoudig stuk in het Nederlandsch te kunnen overzetten; i. het schoonschrijven; k. het rechtlijnig en handteekenen. Art. 10. Om tot het examen te worden toegelaten moet de adspirant: a. op den lsten Januari van het jaar waarin het examen wordt gehouden zijn achttiende jaar zijn ingetreden en den vollen ouderdom van 23 jaar nog niet hebben bereikt; b. bij een onderzoek door de commissie voor het examen, bijgestaan door een door den Minister van Financiën aan te wijzen geneeskundige, bevonden zijn een gezond lichaamsgestel te bezitten en vrij te zijn van gebreken, die de behoorlijke waarneming der betrekking beletten of belemmeren. Bij het aan den Minister van Financiën in te dienen verzoekschrift om toelating tot het examen worden overgelegd: a. het bewijs dat de adspirant Nederlander is; b. zijne geboorte-akte. Art. 11. De Minister van Financiën bepaalt vóór dat het examen wordt gehouden het aantal te vervullen plaatsen. Art. 12. Benoeming tot landmeter van het kadaster geschiedt uit de ad- spirant-landmeters naar den uitslag van een voldoend examen. Art. 13. Dat examen loopt over de navolgende onderwerpen a. de inrichting en het gebruik der instrumenten, waarvan bij het meten en het maken van kadastrale kaarten wordt gebruik gemaakt; b. den veldarbeid ter instandhouding en dien ter vernieuwing van het kadaster en al de daarmede in verband staande of daaruit voortvloeiende werkzaamheden c. het teekenen van kadastrale kaarten en het topographisch opwerken daarvan d. de kadastrale en hypothecaire boekhouding en de daartoe betrekke lijke wetten, besluiten en voorschriften; e. de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek, van de wet op de grond belasting en van andere wetten, voor zoover die in verband staan met het kadaster en de bewerking daarvan. Art. 14. Tot dat examen worden alleen toegelaten de adspirant-landmeters, die op den eersten Januari van het jaar waarin het examen wordt gehouden hun 2Dte jaar z;jn ingetreden en tevens drie jaar als adspirant-landmeter zijn werkzaam geweest. De adspirant-landmeters, die bij het bereiken van den leeftijd van 30 jaar het examen in art. 13 bedoeld niet met gunstig gevolgd hebben afgelegd, worden ontslagen. Art. 15. De boekhouders worden benoemd uit de teekenaars, na het afleggen van een voldoend examen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 70