71 De vereffeningswijze, welke tegenwoordig gevolgd wordt, bestaat uit twee afdeelingen. Ten eerste worden uit alle waarnemingen op één station verricht, de meest waarschijnlijke waarden der hoeken of richtingen, welke in dit station samen komen, afgeleid. Bessel en Baeyer gaven aan elke richting haar eigen gewichthunne berekening was zeer omslachtig. Schreiber heeft hunne methode van waarnemen en berekenen krachtig bestreden. Hij meet alleen hoeken tusschen de verschillende vizierstralen, twee aan twee in alle mogelijke com binaties genomen, en bereikt daardoor voor alle richtingen op alle stations hetzelfde gewicht. Het meten van vele richtingen in ééne serie wordt door Schreiber op praktische gronden afgekeurd, en het toekennen van ongelijke gewichten aan de verschillende richtingen als illusoir beschouwd. Gauss zelf, de vader der nieuwere methoden, mat op elk station niet volgens een vast plan, maar zoo lang en in zoo vele combinaties, totdat hij van oordeel was, dat elke richting voldoende bepaald was (Z. f. V. 1879 s. 141; 1885 s. 203.) Ten tweede worden deze richtingen tot een net verbonden. Daartoe stelt men de driehoeks- en zijdenvergelijkingen op, en past de methode der kl. Ou, toe, waardoor op éé7imaal aan alle voorwaarden voldaan wordt. Maar groote driehoekennetten kan men niet in eens verel- fenen; meer dan 50 a 100 vergelijkingen kunnen moeielijk in ééne berekening worden opgenomen. Vereffent men zulke groote netten (b. v. het Engelsche met 482 drie- en veelhoeks- en 438 zijden vergelijkingen) bij gedeelten, dan is het hoogst moeielijk om eene aansluiting te verkrijgen, waarbij niet sommige richtingen onrecht vaardig veel gewijzigd moeten worden (Anschlusszwang). Bij het vereffenen volgens richtingen vervallen de horizonverge lijkingen. Deze komen wel in aanmerking bij het vereffenen volgens de hoeken, eene methode, die in de eerste helft dezer eeuw in Zuid- Duitschland nog veelvuldig gebruikt werd. Krayenhoff kon de methode der kleinste quadraten nog niet toepassen; hij heeft daarentegen een ruim gebruik gemaakt van het praktische gevoel. Deze „intellectueele vereffening" staat bij de streng mathemathische ten achter wat de onr'ubbelzinnigheid der methode en der uitkomsten betreft. Alles hangt af van den practischen blik des waarnemers en den tact des berekenaars. Altijd blijft het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 81