75 woorden en beginselen, geven wij eenige voorbeelden op goed geluk af gekozen uit de manuscripten van Krayenhoff. Ballum, serie N». 24, 10 repetities. Ciel couvert; les objets dis- paraissent. 97* uur 's avonds. La Haye, No. I, 14 rep. Le vent trop fort empêche de finir cette serie. La Haye No. 4, 20 rep. Vent trés fort et nuisible. Obser vation douteuse. Dordrecht No. 9. Le crépuscule fait disparaitre les objets. Ob servation douteuse. Leide No. 1, 24 rep. Le clocher d'Harlem e'clairé et tres faible. Obs. douteuse. Leide No. 3. L'aile d'un moulin couvre a moitié la tour de Nieuwkoop et rend 1'observation difficile. On a trés peu de confiance en cette série. Hettenheuvel No. 12. Objets tres visibles, bonne observation. Maar de uitkomsten der 24 repetities klimmen voortdurend van 29 57 ,o tot 30'23",3. Vijf andere goed overeenstemmende serieën voor den zelfden hoek gaven 30'12"236. Amsterdam No. 13. „De voorwerpen zeer onduidelijk en Utrecht nauwelijks zichtbaar; op repetitie 10 begint het te regenen; en de waarneming wordt wegens het slechte weder, dat de geheele dag duurde, gestaakt. Te verwerpen." (Instructie voor de geographische Ingenieurs bijlage I). Al deze waarnemingen zijn door C. St. behouden. Maar hij heeft zijn beginsel niet streng kunnen volhouden. Twaalf serieën zijn ook door hem verworpen: Assenede No. 1 en Willemstad No. 1 omdat Krayenhoff vermeldt, dat er tegen den kijker gestooten is. Maar Middelburg No. 6 met dezelfde aanteekening, heeft C. St. be houden. Zierikzee Nos. 1 en 2, Hondscote No. 5, Leiden No. 19, Oldeholtpade No. 18, verwierp C- St. waarschijnlijk alleen omdat zij belangrijk afwijken. Krayenhoff heeft in zijne „Instructie" gelast, dat men een the effect, that it ought to be rejected" (Principal Triangulation p. 67). Zie ook van Swinden, Volmaakte Maaten biz. 133 en Précis p. XIII. Geen enkele waarnemer zal de verklaring van C. St. in hare consequenties beamen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 85