4 klachten, nog vermeerderd door de omstandigheid, dat de vroeger bestaande belasting onder den naam van „beeden" en die bestemd was door de „verponding" te worden vervangen, daarnevens bleef bestaan. Bovendien namen de klachten toe door de ongelijkheid, welke in de verdeeling der verponding, zoo tusschen de verschillende eigenaren, als tusschen de verschillende gemeenten bestond en die, in het langdurig tijdverloop, sedert de instelling dier belasting, schrik barende verhoudingen had aangenomen. Deze klachten namen langzamerhand zoodanig in omvang toe, dat de Raad van State, die in naam van de Unie het opperbestuur uit oefende over de Generaliteitslanden, bij besluit van 31 December 1787 aan de feodale kamer, welke zitting had te 's Hertogenbosch en die eene soort van intendance over de Meierij uitoefende, opdroeg te onderzoeken, of de omslag dezer belasting aan herziening diende te worden onderworpen. Nadat de kamer door hare rapporten het bestaan der bezwaren had bevestigd, gaf de Raad van State last, bij Resolutie van 18 November 1790 en 22 Februari 1791, om gegevens te verzamelen, die tot vorming van een beteren grondslag zouden kunnen dienen. Gelukkig begreep men terstond dat het doel niet zou kunnen worden bereikt zonder de kohieren geheel te vernieuwen, en dat dus eene voor afgaande perceelsgewijze meting van het terrein noodzakelijk was. De Raad van State keurde het voorstel goed, en gelaste het op maken van een kadaster en het opmeten der gronden op den 7ea October 1791. Na kennisneming van dit besluit gaf men den bewoners der Meierij hiervan kennis en deed daarbij duidelijk uitkomen, dat het doel met was de opbrengst der belasting te verhoogen, doch alleen de vastgestelde som op billijker grondslag over de eigendommen te verdeelen. Op deze wijze wist men zich van de medewerking der eigenaren en der regeeringspersonen te verzekeren. Men verzamelde kaarten, registers en staten van de kadasters welke hier en daar bestonden en koos na rijp beraad dat stelsel, dat men het eenvoudigst en meest volmaakt achtte. Door een zeer drukke briefwisseling tusschen den Minister en een der leden van de feodale kamer werd bewerkt dat de voorstellen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 8