83 Terwijl het vereffenen van één of weinige veelhoeken niet zwaar is, wordt het overzicht zeer moeielijk, wanneer een groot aantal veelhoeken in elkander grijpen. De methode der kl. Qu. leidt reeds bij 2 veelhoeken tot eene berekening, die eenige bladzijden vult, en zou voor het net van Krayenhoff in zijn geheel, onuitvoerbaar zijn. Prof. Schols geeft in zijn leerboek: Landmeten en Water passen, 1881 136 eene methode, die voor een net van eenige uitgebreidheid volkomen onbruikbaar is, en zelfs bij ziin voorbeeld (fig- 97) tot veel te groote wijzigingen in de laatste driehoeken zou leiden. Krayenhoff is zonder een vasten regel, alleen op het prac- tische gevoel, te werk gegaan. Hij nam onderscheidene veelhoeken te gelijk onder handen en lette vooral op de registers zijner me tingen om te beoordeelen welke veranderingen de hoeken mochten ondergaan, zonder met de waarnemingen in strijd te geraken. Het zeer ongelijke gewicht der hoeken kwam hierbij tot zijn recht. In vele gevallen zal Kr. niet terstond de geschikste veranderingen gevonden hebben; talrijk waren de combinaties, die hij naging (Précis p. XV, XXVI, 33) en soms zal het geduld hem wel ont broken hebben om steeds weer nieuwe wijzigingen te beproeven. Niet zelden zal hij zich hebben neergelegd bij wijzigingen, die niet geheel naar zijn zin waren. In vele gevallen zou men met veel kleiner veranderingen de veelhoeken sluitende hebben kunnen maken. Ook dit heeft Krayenhoff niet verzwegenals voorbeeld geeft hij den veelhoek om Breda, die in tableau II een sluitfout in de log sin van 0,0000022 bezat. Bij de vereffening zijn 6 hoeken onveranderd gebleven en aan de log. sin. der overige veranderingen van 25, 16, -f- 13, 9, 8 en drie malen 1 aangebracht De vereffening was zoo lastig omdat daarbij tevens op de voor waarden der rondmetingen en der driehoeksvergelijkingen gelet moest worden. Uit de tafel van blz. 80 blijkt verder, dat na het ,,calcul définitiff' van tableau III voor de beide waarden der 52 zijden in de meeste gevallen nog verschillende uitkomsten zijn blijven staan. Het verschil bedroeg (vergelijk Précis p. XXIX, 33) in m.M. en log. 7® dec.: twee diagonalen voor de eenvoudigheid der berekening dikwijls een minder gunstige vergelijking.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1891 | | pagina 93