10 gebruik van kan worden gemaakt zonder te kort te doen aan de oorspronkelijke nauwkeurigheid." Delimitatie. De perceelmeting wordt voorafgegaan door eene grensregeling en waar dit mogelijk is en de eigenaars het wenschen door eene duurzame afpaling der grenzen van den eigendom en andere zakelijke rechten. De grensregeling is verplichtend voor gronden in eigendom toe- behoorend aan den Staat, eene provincie, gemeente, polder, water schap, veenschap enz. waardoor dus in 't algemeen alle wegen, vaarten, dijken, kaden, weteringen enz. gedelimiteerd worden. De besturen dezer lichamen wijzen, zoo zij zelf er geen werkzaam aan deel aan nemen, daartoe ambtenaren of gemachtigden aan, die zelf standig bevoegd en verplicht zijn aanwijzing te doen en met de belendende eigenaars in overleg te treden ook omtrent rectificaties van bochtige en grillige grenzen. Eene wet op het kadaster beschouwt nl. eene dergelijke transactie ter grensrectifcatie niet als eigenlijken ruil of overdracht doch als een middel tot definitieve vaststelling der grenzen, dus als een daad van -beheerwaartoe bijgevolg ook voogden, curators, bewindvoerders enz. kunnen meewerken zonder machtiging van rechtbank of kan tonrechter. Na de vaststelling van het eigendomskadaster kan grensrectificatie tot stand komen bij eene akte op ongezegeld papier, welke ongere gistreerd ter toepassing in de kadastrale stukken wordt toegelaten, indien op de akte eene onderteekende verklaring voorkomt van den ambtenaar die de opmeting der nieuwe grens voor de bijhouding van het kadaster heeft verricht, dat de waarde van de geruilde ot overgedragen stukjes grond de som van bijv. f 100 niet te boven gaat. Het is moeilijk, onwillige eigenaars te dwingen tot grensregeling. De landmeter neemt dan gedrukte formulieren voor dergelijke akten mede op zijne reizen. Men vergelijke wat we over dit onderwerp schreven in jaargang III, blz. 47 k 49.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 10