REORGANISATIE VAN HET KADASTER. (Slot.) Reorganisatie Tan den kadastralen dienst. De kosten voor bijhouding van het kadaster zijn voortdurend gestegen. Zoo is bijv. het getal landmeters, niet werkzaam voor den kantoordienst, sinds 1870 meer dan verdubbeld. Niettemin is de omvang der gewone werkzaamheden weinig of niet vergroot. Maar zegt Gij er zijn gemeenten hermeten, een groot deel der bijbladen werd vernieuwd en het gewone werk wordt thans met veel meer nauwkeurigheid verricht dan vroeger. Eilieve, hebt Ge wel eens nagegaan, hoe bedroevend gering de hermeten oppervlakte is vergeleken bij die van het Rijk? Hebt Ge de balans wel eens opgemaakt van het nut tegenover de kosten van de vernieuwing der bijbladen, van die zoogenaamde nauwkeurigheid bij metingen ter bijhouding van het kadaster? In het algemeen is er veel schijn van nauwkeurigheid in de tegen woordig gevolgde wijze van werken, een schijn, waarmede men als met een vernis het rottend innerlijke tracht te bedekken. Men maakt daarmede het publiek en soms zich zelf diets, dat de zaak nog zoo kwaad niet is. In zoover we nu toch nog een tijdlang met het bestaande moeten voortstrompelen, is er wel iets voor het bedekken van het afzichtelijke te zeggen. Maar het vernis is zoo erg duur en men vertraagt daardoor allicht de hoogst nood zakelijke hervormingen. Tot het vernissen dragen in de eerste plaats de tallooze zooge naamde „redresmetingen" ter „verbetering" der kadastrale kaart bij. De verschillen tusschen de maten op het terrein en de overeen-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 122