114 dat vele eigendomsgrenzen buiten de afscheidingen zijn gelegen, Daar om kan het gemakkelijk voorkomen en het komt voor dat de grenzen volgens de kaart de eigendomsgrenzen zijn en dus de redres- meting, in plaats van de kaart te verbeteren, haar bederft, zelfs de kiem legt voor toekomstige processen! De mogelijkheid alleendat dit kan gebeuren, de volslagen onze kerheid, of de opgemeten grenzen de ware eigendomsgrenzen zijn, ontneemt aan de redresmeting in den regel elk nut. De meting is noodig of voor den aanslag in de grondbelasting en daarvoor wordt zelden redres-meting gevorderd of ten behoeve van de rechtszekerheid van den grondeigendomen deze wordt alleen bevor derd, als er waarborgen zijn, dat de werkelijke, door de eigenaars aangewezen grenzen zijn opgemeten. Het nut der redres-meting is daarom zelfs dan problematiek, als de ware eigendomsgrenzen zijn opgemeten, omdat elk bewijs ontbreekt dat dit het geval is. Dat er bovendien nog dikwijls allerlei scheidinkjes op de kaart worden gebracht, waarvan de opmeting evenmin voor de grondbelasting als voor den eigendom van eenig nut is, hebben we vroeger doen zien. De meerdere of mindere nauwkeurigheid waarmede deze scheidin gen worden opgemeten, heeft weinig invloed op de waarde van het kadaster, want worden zij later door akten tot eigendomsgrenzen verheven, dan kunnen zij op het terrein reeds lang weder ver plaatst zijn, en daar het bewijs van het tegendeel ontbreekt, kan aan de meting geenerlei bewijskracht worden toegekend. De metingen, uitgevoerd zoogenaamd ter verbetering der kaart, geven veel werk, kosten veel tijd en veel geld, doch zijn overigens in het gunstigste geval onschadelijk. Maar zij werken noodlottig, zij bren gen eene schromelijke verwarring in de boekhouding, zij ondermijnen de zekerheid van den grondeigendom, zij werken mede om de smet stof van hypothecaire inschrijvingen te verspreiden x) en daardoor het hypothecair crediet te bemoeilijken, indien, alleen op grond van ge vonden verschil tusschen kaart en terrein, zonder delimitatie, de per- ceelen „in consorten" worden gesteld. En er zijn bewaringen waar zulke consorten volstrekt niet tot de zeldzaamheden behooren! Een anderen, nutteloos tijd en materiëel verslindenden, doch ove- Tijdschr. VI blz. 136.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 124