116 millimeter bedragen en bij enkele eene halven of zelfs een geheelen millimeter; de maat welke met dat verschil op het terrein overeen komt, beloopt eenige decimeters, en in het ongunstigste geval enkele meters. Vergelijkt men echter de maten volgens de kaart met die van het terrein, dan vindt men bij elke grenslijn (dus ook daar waar onze twee bijbladen volkomen overeenstemmen) verschillen van minstens eenige decimeters, bij vele grenslijnen verschillen van eenige, ja dikwijls van vele meters. Men meene nu niet, dat de verschillen tusschen de maten op het terrein en dat bijblad, waaraan het minste werk werd besteed, het grootst zullen zijn, de kans dat het andere bijblad de grootste verschillen aanwijst, is bijna evengroot. Zooals wij reeds opmerkten, kan een onzer kadastrale kaarten reeds tot de meer nauwkeurige worden gerekend indien de verschillen tusschen de maten op de kaart en die op het terrein gemiddeld een meter bedragen. Het bedrag der verschillen tusschen de grenslijnen op de twee bijbladen, naar de schaal herleid, is gemiddeld hoogstens enkele decimeters. De wijzigingen die het minuutplan sinds de vervaardiging heeft ondergaan, alleen door de werking van het papier, zijn veel grooter. Men behoeft waarlijk niet doorkneed te zijn in de theorie der fouten, om uit een en ander af te leiden, dat in 't algemeen de grootere nauwkeurigheid, welke een bijblad door de thans gevolgde wijze van werken verkrijgt, nagenoeg geheel illusoir is en dat het voordeel voor enkele uitzonderingen veel te duur wordt gekocht. Er werd ons onlangs1) verweten, dat wij het dienstvak ondermijnen, waaraan wij werkzaam zijn. Die beschuldiging verrastte ons temeer wijl door ons nimmer andere dan opbouwende kritiek werd geleverd. Om echter te kunnen opbouwen moet in den regel eerst iets worden afgebroken. Aangezien de bespreking van den dienst bij het kadaster licht persoonlijke gevoeligheden opwekt, vermijden wij thans vooral, meer af te breken dan volstrekt noodig is. De opmerkzame lezer zal in het voorgaande tusschen de afbraak l) Weekblad Not. en Reg. 14 Febr. 1892 N°. 1155. Van verschillende zijden werd hiertegen protest aangeteekend, Weekblad N°. 1157.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 126