119 4°. Hoofdambtenaren voor de leiding en naziening dezer werk zaamheden. Wenschelijk zal het zijn afzonderlijke, vooral technisch gevormde hoofdambtenaren aan te stellen over de ambtenaren sub 3. De bewaarders worden benoemd uit adspirant-bewaarders, die als zoodanig eerst worden aangesteld na blijken van theoretische en praktische kennis en bedrevenheid te hebben gegeven op een examen, dat o. a. loopt over de verschillende wetgevingen, waarmede de in richting en beteekenis van boekhoudingen ten behoeve van den grondeigendom, de hypotheken en de grondbelasting verband houden, over de techniek van het kadaster enz. De verantwoordelijkheid tegenover het publiek voor de ambtsver richtingen van den bewaarder wordt op den Staat gelegd. De door de bewaarders geheven salarissen, welke thans gemiddeld 6500 per bewaring bedragen, worden in 's Rijks schatkist gestort. De nieuwe bewaarder ontvangt eene vaste bezoldiging en eene ver goeding voor klerkenloon.x) Beide variëeren naar gelang van den omvang der werkzaamheden voor elke bewaring. Een gemiddeld bedrag van 4500 zal wel ruim voldoende zijn, wat een voordeel van ongeveer f 70000 oplevert, waarvoor een 100tal teekenaars en klerken voor de vernieuwing van het kadaster kunnen aangesteld worden. Dit deel van de reorganisatie kan in een tijdvak van hoogstens 15 a 20 jaren tot stand komen. De bestaande jongere bewaarders kunnen weder bij de registratie worden overgeplaatst, waar de werk zaamheden, uit de in te voeren vermogensbelasting voortvloeiend, wel spoedig versterking van personeel noodzakelijk zal maken. Na hetgeen ik reeds vroeger heb aangevoerd over de gevolgen, die de tegenwoordige regeling der functiën van hypotheekbewaarder na zich slepen 2) behoef ik hier wel nauwelijks op te merken, dat de beoogde bezuiniging niet het eenige, zelfs niet het voornaamste voordeel is van de voorgestelde reorganisatie. Het publiek belang zal er in de eerste plaats door worden gebaat. Ook uit een administratief oogpunt pleit alles tegen het privilegie, De kosten voor de boekhouding van het kadaster worden reeds door den Staat gedragen. 2) Tijdschrift IV blz. 136 140; Verkrijging van onroerende zaken blz. 63 67.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 129