12 Eene algemeene vaststelling der grenzen gaat aan de meting vooraf. Geschiedt de aanwijzing door slechts één der naburige eigenaars, dan wordt de betrokken grens als eenzijdig gedelimiteerd op het eigen domsplan aangewezen. Blijken de eigenaars het niet eens te kunnen worden omtrent de juiste plaats eener grens, dan wordt deze ambts halve vastgesteld en als eene betwiste op het plan aangedüid. Betwiste grenzen kunnen daarna op verzoek van beide eigenaars of bij rech terlijke uitspraak door gewone worden vervangen. Ieder eigenaar ontvangt na afloop der meting per aangeteekenden brief een gewaarmerkt en gedagteekend uittreksel uit het plan. Gedurende een bepaalden termijn kunnen daarna bezwaren tegen de uitkomsten der meting worden ingebracht. Op verzoek van den eigenaar, die niet heeft medegewerkt bij de vaststelling en aanwijzing der eenzijdig gedelimiteerde grens kan binnen 5 jaren na de dagteekening van bovengenoemd uittreksel te zijnen koste nieuwe meting en wijziging der grens plaats hebben, indien de belendende eigenaar daartoe medewerkt of na oproeping bij deurwaarders exploit niet is verschenen. Bij oneenigheid kan die grens alsdan in eene betwiste worden veranderd. Aan elkander grenzende niet gedelimiteerde eigendommen verkrij gen samen slechts één nommer in het eigendomskadaster. Vermelding van gedeelten van eigendomsnommers in akten van overdracht of hypotheekstelling is niet geoorloofd dan na ambtelijke opmeting ten koste van den eigenaar. De eigenaars, huurders enz, moeten de plaatsing van baken, palen en andere teekens op hunne gronden gedoogen. Voor de plaatsing van steenen palen en andere teekens van blij venden aard kunnen zij tegen de bij de wet vastgestelde vergoedingonteigening vorderen Bij de Pruisische wet van 7 April 1869 „betreffend die Errichtung von Marksteinen". (Zie „Anweisung von 20 Juli 1878 R. von Decker's Verlag Berlin") wordt de koopprijs in 't algemeen op 1 tot 3 Mark per 2 centiare bepaald, waarbij eene uitzondering wordt gemaakt voor huizen met aanhoo- rige erven en tuinen. Is aankoop wenschelijk, dan wordt gerechtelijke ont eigening vermeden indien de eisch des eigenaars 60 Mark niet te boven gaat. Bovengenoemde „Anweisung" draagt het toezicht op de trigometrische steenen der Landesaufnahme op aan de plaatselijke autoriteiten en meer in het bij zonder aan de veldwachters (patrouillirenden Gendarmen.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 12