120 volgens hetwelk tot benoeming voor hypotheekbewaarder bij voorkeur registratie-ambtenaren in aanmerking komen. Deze, misschien zeer bekwaam in de administratie, waarin zij zijn opgegroeid, gevoelen zich aan het hoofd van bewaringen geheel misplaatst en ware het niet wegens het vette der aarde, aan de betrekking verbonden, bijna allen zouden spoedig na de aanvaarding verlangen in de vroegere sfeer terug te keeren. Daar maakten zij zich verdienstelijkde be hoorlijke uitoefening der functiën van registratie-ambtenaar eischt een helder hoofd en voortdurende studie, doch heeft dan ook zijne eigenaardige bekoorlijkheden. De registratie-ambtenaar op een hypotheekbewaring overgeplaatst, leidt een plantenleven. Zijn werk bestaat op den duur hoofdzakelijk in machinaal collationneeren. Geruimen tijd gevoelt hij zich de leerling van het hem onderge schikte personeelin kadastrale zaken dringt hij zelden dieper dan de oppervlakte door. De nieuwe bewaarders zullen voor hun taak berekend zijn, zij overzien met ruimen blik hunnen werkkring, zij schuwen geen diep en wetenschappelijk onderzoek van de juridische en economische vraagpunten, die er mede verband houden, zij behoeven niet te vreezen dat door het voorstellen van hervoimingen hunne eigen belangen geschaad kunnen worden. De schakel tusschen de administratie van het kadaster en die der directe belastingen behoeft eerst gelegd te worden, waar de resul taten der jaarlijksche bijhouding van den legger moeten verstrekt worden voor de bijwerking der kohieren van de grondbelasting. De afschaffing der controleurs van de directe belastingen en het kadaster spreekt daarom voor zich zelf. In gewone tijden ontbreekt het hun aan werkzaamheden, die niet evengoed of beter deels door klerken, deels door landmeters voor den gewonen velddienst kunnen verricht worden onder toezicht van een hoofdambtenaar, wiens controle niet slechts in schijn zal worden uitgeoefend. Hebben de landmeters voor het belastingkadaster, die hierboven ter onderscheiding van die voor het eigendomskadaster controleurs genoemd werden, eenige ervaring opgedaan in dit deel van hun dienstwerk, dan beschikt men in tijden van herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde of van de ongebouwde eigendommen over betere en vooral over veel meer

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 130