GRENSRECTIFICATIÊN. In 11 van het nieuwe Vermarkungsgesetz für das Fürstenthum hippe van 17 Juli 1890 is de volgende bepaling opgenomen: „De ruil van kleine strookjes grond bij gelegenheid der vaststelling van grenzen verkrijgt rechtsgeldigheid door de opneming der betrokken verande ringen in de kadastrale documenten, zonder dat opdracht (Auflassung) of gerechtelijke openbaarmaking noodig is, indien de eigenaars, de landmeter en het plaatselijk bestuur in het protocol der opmeting uitdrukkelijk erkennen, dat de geruilde strookjes gelijke waarde hebben. De toestemming van hypo thecaire schuldeischers of andere belanghebbende derden wordt alsdan niet vereischtvan rechtswege gaan ook de rechten en lasten over van de strookjes grond, welke van een perceel worden afgenomen, op de strookjes welke er aan worden toegevoegd". Hierdoor is, voor zoover ons bekend, voor het eerst een flinke stap gedaan om langs wettelijken weg tegemoet te komen aan een schier overal bestaande behoefte. Het gaat te ver, bij elke geringe grenswijziging van de eigenaars te ver langen, dat zij al de formaliteiten zullen doen verrichten, om de overdracht, het ontslag van hypotheken enz. te bewerkstelligen, en daartoe dikwijls veel meer onkosten te maken, dan de betrokken oppervlakte grond waard is. In Pruisen moeten de eigenaars zich zelfs eene reis naar het kantoor van het grondboek getroosten, daar de overdracht slechts door de Auflassung kan tot stand komen. Wel echter kan de grondboekrechter, ambtshalve blijkens §71 der GrundbucJiordnung, overgedragen kleine deelen van een grondstuk ontlasten van hypotheken of andere lasten, of deze bij ruiling overschrijven, indien nopens de onschadelijkheid der overdracht of ruiling tegenover derden eene verklaring wordt afgegeven door de commissie voor landverlegging (Aus- einandersetzungsbehörde) of door de directie eener credietinstelling. Indien die directie daartoe vooraf een plaatselijk onderzoek moet doen instellen, zal hare medewerking wel zelden worden ingeroepen. Eene regeling met de eischen der praktijk in overeenstemming, zal eerst verkregen worden, als men de vrijgevige bepalingen van beide genoemde wetten vereenigt, en in 't algemeen de overdracht niet enkel de ruiling van kleine strookjes grond tusschen naburige eigenaars vergemakkelijkt op

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 132