13 eener oppervlakte die in den regel 2 centiare (een cirkel van 79 c.M. straal) niet te boven gaat. Beschadiging, verplaatsing of wegneming van steenen palen of andere teekens, door een ambtenaar als grondslag voor de meting geplaatst, wordt gestraft met geldboete of gevangenis. Indien later wegneming of verplaatsing noodzakelijk is voor het bouwen van huizen, het aanleggen van werken of om andere redenen, zoo ge schiedt deze binnen twee maanden na aanvraag bij den hypotheek bewaarder kosteloos, tenzij de oppervlakte, waarop de steen geplaatst is, door den staat in eigendom werd verkregen, in welk geval de kosten komen ten laste van den aanvrager. Bij de toezending van een uittreksel uit het plan wordt de eigenaar opnieuw gewezen op de beteekenis der meting en hem de gelegenheid geopend om zich te overtuigen, dat het plan overeen komt met de gedane aanwijzingen en om zijne bezwaren tegen de de uitkomsten in te brengen. Daardoor wordt een waarborg ver kregen, dat de eigenaars werkelijk de uitkomsten zullen nagaan en er voor het vervolg op zullen bouwen. Tengevolge der-wettelijke bepalingen wordt de tijdroovende en omslachtige opmaking van pro cessen-verbaal van grensbepaling vermeden. Het extract-plan kan bij de eigendomsbewijzen worden gevoegd, of, bij eventueele invoering van het Torrenstelsel, aan het certificaat worden vastgehecht. Het behoudt zijne waarde, totdat tengevolge eener overdracht, ruiling enz. de grens van het eigendomsnummer verandert. Aan het nieuwe eigendomsbewijs wordt dan een nieuw extract-plan vastgehecht. De landmeter, met de delimitatie belast, is voorzien van een uit treksel uit de bestaande kadastrale kaart, zoo noodig op vergroote schaal, waarop de eigendomsgrenzen aangeduid en de eigenaars, de belastbare opbrengst per hectare (klasse ongebouwd, waarmede reke ning kan gehouden worden bij de verdeeling van de eigendommen in belastingperceelen) vermeld zijn. Bijzonderheden met betrekking tot de delimitatie, ontdekte wijzigingen in de indeeling van den eigen dom enz. worden er op aangeteekend. De landmeter is verplicht, de eigenaars nader voor te lichten om-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 13