DE FRANSCHE COMMISSIE VOOR HET KADASTER. In de eerste zitting van de fransche kadaster-commissie den llden Juni 1891 gehouden wees de minister Rouvier in zijne openingsrede op de ge breken, die de wetgeving op den grondeigendom in Frankrijk aankleven. „De openbaarheid" zoo sprak hij o. a. „zooals zij voortvloeit uit de be staande wetten, is niet in staat, om de onmisbare zekerheid aan grondeigendom en grondcrediet te verleenen, de uitstekendste rechtsgeleerden zijn het hier omtrent eens. Aan TJ om te onderzoeken, of het middel om tot eene ernstige hervorming te geraken te vinden is in de vernieuwing van het kadaster. Tot nog toe heeft men het kadaster hier te lande alleen beschouwd uit een fiskaal oogpunt. Zelfs al moest men zich hiertoe ook in het vervolg bepalen, zou de voorgenomen vernieuwing groote voordeelen opleveren, maar zou zij de openbare meening tevreden stellen? „Kunnen de gegevens van het vernieuwd kadaster niet dienen om de eigendomsrechten te omschrijven, grootboeken op te maken en bij te houden, waarin alle onroerende goedereu ingeschreven, en naast welke de hypotheken en andere zakelijke rechten vermeld worden? „Hebben wij niet voor alles noodig de identiteit van ieder onroerend goed klaar en duidelijk vast te stellen, en hoe een burgerlijken stand van den grondeigendom anders te verkrijgen dan door de gegevens voor de vermelding in de openbare registers met wiskundige zekerheid door het vernieuwde kadaster te verschaffen „Het kadaster is het onmisbaar hulpmiddel om openbaarheid en specialiteit door te voeren, zelfs meer dan dat, het vormt er den grondslag van". De heeren Tirard en Leonsay zijn opgetreden als vice-presidenten der commissie, welke in drie sub-commissies is verdeeld n.l. de technische, de juridische en die der wegen en middelen (voies et moyens) welke hare werk zaamheden eerst later zal aanvangen. De juridische sub-commissie heeft besloten, de beginselen der openbaarheid en specialiteit zoo algemeen mogelijk toe te passen. Behalve de gewone overdrachten en conventioneele hypotheken zullen alle akten „déclaratifs de pro- priété", testamenten, afgiften van legaten, zelfs overgangen door overlijden ab 1) Zie de vorige jaargang blz, 144.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 15