HET GRONDBOEK- EN HET TORRENS-STELSEL. (Slot.) Het grondboekstelsel wordt in de landen, waar het in werking is, zeer gewaardeerd. Voor het verkeer schijnt het onderzoek van den grondboekrechter weinig hinderlijk te zijn. Toch ligt in dit onder zoek het grootste bezwaar voor volken als het Nederlandsche, die noode inmenging dulden van Staatsambtenaren, waar het private rechtsbetrekkingen geldt. Aan de vermijding van dit bezwaar dankt het Torrens-stelsel zijn opgang. Het legt in handen van den eigenaar zelf de zorg voor het be waren van zijn recht, het middel, om bedrog te voorkomen, in den vorm van een certificaat of eigendomsbewijs. Dit is woordelijk gelijkluidend met den titel in het grondregister, 't welk gehouden wordt aan een enkel kantoor voor het geheele Rijk. Wil de houder van dit bewijs zijn grond overdragen, hij vult slechts een gedrukt formulier voor eene koopakte in, dat, na onderteekening, en na voor echt erkend te zijn door een notaris of ander bevoegd ambte naar, gezonden wordt aan den directeur van het grondregister. Doch en hierin ligt hoofdzakelijk het geheim der rechtszekerheid de koopakte wordt door het certificaat vergezeld als door een onwraak- baren getuige. Hiermede is alles afgedaan. De kooper ontvangt, desverlangd reeds den volgenden dag, een certificaat te zijnen name. Wil hij geld op hypotheek nemen, dezelfde weg wordt gevolgd. De eige naar ontvangt zijn certificaat terug met de hypotheek er op aange- teekend, de geldschieter ontvangt de gewaarmerkte hypotheekakte, welke hem dezelfde diensten bewijst als het certificaat den eigenaar. Bij endossement kan hij de hypotheek overdragen. De eigenaar kan zich ook op andere wijze crediet verschaffen door het certificaat bij een bankier of credietinstelling in pand te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 163