154 geven. De pandhouder is volkomen veilig, want zonder overlegging van het certificaat kan de eigenaar geen hypotheek vestigen, boven dien kan het pandrecht ieder oogenblik in hypotheek worden veranderd. Het rechtsbeginsel, waarop het Torrens-stelsel steunt, wijkt weinig af van dat van het grondboekstelsel. Het certificaat is onaantastbaar, met uitzondering van bepaalde gevallen nl.valschheid, ontoereikende volmacht, bedrog, dwaling, onbekwaamheid, „dus ongeveer alle gevallen van nietigheid" doch benadeelden kunnen hunne rechten niet tegen bona fide derden ver krijgers doen gelden. Natuurlijk waarborgt een certificaat ook niet tegen inbeslagneming door schuldeischers, tegen aanspraken van hen, die met den houder gecontracteerd hebben, of in 't algemeen tegen rechten, middellijk of onmiddellijk naar de regels van het materiëel recht van den eigenaar verkregen of afgeleid. Onder onaantastbaarheid is alleen te verstaan dat behoudens genoemde uitzonderingen geen rechten kunnen beweerd worden, welke steunen op andere titels, dan waarop de inschrijving werd verkregen. Leidt men nu uit een en ander af, dat het certificaat wel degelijk aantastbaar is, dan voert men een onvruchtbaren strijd over de be- teekenis van een woord; onvruchtbaar, omdat de beteekenis van mdefeasibility of titlevolgens de Australische wetgeving niet twijfelachtig is. Mr. N a b e r gaat echter verder door te beweren, „dat de onaantastbaarheid nooit iemand zal ten goede komen tenzij „aan derden verkrijgers, die te goeder trouw met den ingeschreven „titularis hebben gehandeld" (blz. 16). In verband met deze be wering staat die op blz. 89 en 90: „Van het oogenblik af, dat de „voorloopige inschrijving heeft plaats gehad, is het positieve stelsel „in beginsel prijs gegeven. Zoolang de tegenstrijdige inschrijvingen „in het (grondregister) stand houden, is de waarborg, dien dat (register) „belooft, vernietigd. Niet meer den eenen eigenaartwee of „meer eigendomspretendenten doet van stonde af het register kennen. „Elk ius ad rem of in re kan door eene voorloopige inschrijving „verzekerd worden." Schrijver leidt hieruit af, dat bij een ruim Mr. Nab er, blz. 16.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 164