15f, stukken, waaruit de nietigheid van een certificaat, wegens valsch- heid, bedrog, onvoldoende volmacht enz., blijkt. En nu de „voorloopige inschrijvingen". Bij het Tor re ns-stelseT moeten twee soorten van caveat (verzet, verbod) worden onderscheiden. Tegen de aanvraag van een eigenaar om zijn land onder de wer king der wet te brengen, kan ieder belanghebbende gedurende een bepaalden termijn in verzet komen, bijv. door te beweren meer aan spraken te hebben dan de aanvrager, of zakelijke rechten op diens eigendom uit te oefenen, welke in de aanvraag niet vermeld zijn. Is eenmaal een certificaat uitgereikt, dan kunnen (altijd behoudens genoemde uitzonderingen) slechts rechten worden beweerd, van den houder van het certificaat afgeleid. Ter bescherming dezer rechten, en ter voorkoming van rechtshandelingen door dien houder, indien hij daartoe intusschen onbevoegd is geworden, kan eveneens verzet worden aangeteekend. Deze soort caveat is dus van meer beperkten aard dan eerstgenoemde. Ook na boeking van een caveat is het grondregister de weerspiegeling van den werkelijken rechtstoestand van het onroerend goed; wordt nietigheid van een certificaat be weerd, het caveat beschermt het beweerde recht en waarschuwt derden in andere gevallen is de houder van het certificaat eigenaar, al is zijne bevoegdheid tot vervreemding of bezwaring door een caveat bijv. door aanteekening van een inbeslagneming of van een eisch tot levering opgeheven of beperkt. Een caveat vervalt, indien op vordering van den eigenaar de in zender niet binnen korten termijn een eisch instelt bij de rechtbank, om het summier bewijs der rechtmatigheid van het verbod te leveren. En nu moge men in theorie kunnen zeggen, dat het iedereen vrij staat, wegens vermeende of voorgewende rechten caveats in te zenden, in werkelijkheid zullen zij zelden anders voorkomen, dan ingeval zij wenschelijk of gerechtvaardigd zijn. Men neme toch den mensch zooals hij is. Niemand zal, alleen om een ander ongerief te veroorzaken, verzet doen aanteekenen, indien hij weet, dat hij zich zelf daardoor veel grooter nadeel berok kent. Want schadevergoeding en proceskosten daargelaten het inzenden van een caveat zonder eenigen redelijken grond is volgens de Australische wetten strafbaar.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 166