158 „bezwaar van hand tot hand gaat" (biz. 71). „Men leeft daar „feitelijk onder een systeem van mobilisatie; het is dus alleen bij de „inschrijving als eerste eigenaar, dat de verificatie haren druk doet „gevoelen" (blz. 73). Dat onderzoek geschiedt op vrijwillige aanvraag van den eigenaar. Hij legt daarbij zijne titels over en een analytisch overzicht van de geschiedenis der perceelen, met namen en adressen van vorige eigenaars, van hypotheekhouders en andere geïnteresseerden. De ambtenaren van het grondregister zoeken nu niet naar spitsvondige bezwaren, om het den aanvrager lastig te makenzij hebben eenige praktische vragen te beantwoorden, die zij zich zouden stellen, indien zij zelf het land wilden koopen. Wordt de aanvraag afgewezen, dan kan de eigenaar zich tot den rechter wenden, of de zaak laten rusten en zijn goed onder de oude wet laten blijven; hij is dan van dezelfde conditie als te voren. Luidt het voorloopig onderzoek gunstig, dan publiceert de directeur van het grondregister de aanvraag door directe kennisgeving aan alle vermoedelijke belanghebbenden en verder door afkondigingen op bepaalde plaatsen en door herhaalde publicatiën in de dagbladen. Daarna trekt hij zich in zijne lijdelijke houding terug, het aan belanghebbenden zelf overlatende, voor hunne rechten op te komen en desverkiezende hunne geschillen door den rechter te doen beslissen. Mr. Nab er, hoewel uiterst bevreesd voor ambtelijke inmenging en willekeur, verzuimt dit alles mede te deelen, acht het ook onnoodig te wijzen op de uitbundige loftuitingen in de Engelsche blauwboeken1), waarin over de werking van het Torrens-stelsel in verschillende koloniën verslagen worden uitgebracht, maar voert alleen eene enkele klacht aan over een ambtenaar van het grondregister (blz. 73), die zijn onderzoek wat al te scrupuleus opvat. Het is vooral de machinerie van het Torrens-stelsel, die het aanbevelenswaard maakt, ook voor ons land. Het bevordert het grondcrediet en vergemakkelijkt het vrije verkeer in den gewonen, gezonden zin van het woord: nl. een verkeer, dat niet door hooge onkosten, door voldoening aan allerlei tijdroovende voorschriften of door een omvangrijk onderzoek wordt belemmerd. 8 May 1872 N°. 190 en 10 May 1881 N°. 211.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 168