16 intestato alsmede de wettelijke hypotheken (ten behoeve van minderjarigen, ge trouwde vrouwen, enz.) aan openbaarheid en specialiteit onderworpen worden. Bevoorrechte schulden zullen in 't algemeen rang hebben nÈL de hypotheken. De technische sub-commissie, onder voorzitterschap van het senaatslid Tirard, heeft voorloopig twee vraagstukken op te lossen nl. 1°. of en in hoever het oude kadaster van sommige gemeenten door herziening bruikbaar kan worden gemaakt en 2°. welke methode van opmeting de voorkeur verdient. Daartoe heeft deze sub-commissie uit haar midden aan twee comité's opge dragen de onderzoekingen en proefmetingen te regelen. Het comité van onderzoek ontwierp een reglement en paste dit zelf toe in een paar gemeenten alvorens het ter goedkeuring aan de technische sub commissie voor te leggen. De conclusie, waartoe het onderzoek in deze gemeenten leidde, was zeer ongunstig voor de oude kaarten. „Daar uit het onderzoek volgt," zoo luidt een der verslagen, „dat alle perceelen sinds de opmaking van het kadaster verandering hebben ondergaan, hetzij door wijziging der indeeling, hetzij door wijziging der grenzen, is de herziening thans onmo- lijk geworden". Niettemin zal het onderzoek over geheel Frankrijk worden voortgezet en wel in twee gemeenten van ieder departement. De landmeter met het onderzoek belast, geeft in rooden inkt op kopieën der oude plans alle veranderingen aan. Zijn deze voor sommige gedeelten te omvang rijk, dan wordt van meting afgezien, die gedeelten worden dan met een roode tint bedekt. In een gemotiveerd verslag zet de landmeter zijne persoonlijke zienswijze uiteen. Het comité van proefneming besloot vooreerst eene vergelijking te maken wat aangaat de nauwkeurigheid, de snelheid van uitvoering en de kosten tusschen twee methoden van opmeting voor het te vernieuwen kadaster. Beide rusten op dezelfde driehoeksmeting. De eene, op lijn constructie en meting met ketting of meetveer gegrond (methode par allignement et chenie- nement) werd vroeger vrij algemeen toegepast bij de opmaking voor het kadaster en wordt ook thans nog bij onze hermetingen gevolgd. In Duitschland is men er terecht in zoover van afgeweken, dat de overgang tusschen de driehoeks- punten en de gewone constructielijnen gevormd wordt door polygonen langs de grenzen der blokken, waarin het terrein door gemeente- en sectiegrenzen, door wegen, weteringen enz. verdeeld is. De tweede methode is de tacheometrische. In Frankrijk heeft de tacheometrie ook voor nauwkeurige metingen vele aanhangers gevonden. Vooral door Sanquet, redacteur van de Réforme cadastrale en lid der commissie, wordt er voortdurend propaganda voor gemaakt. De tacheometrische opmetingen (richtingen en afstanden) geven poolcoör dinaten. Indien men op ieder standpunt van den tacheometer, met behulp der gegevens van de driehoeksmeting (of met den boussole) de richtingen ten opzichte van den meridiaan meet of afleidt, dan kunnen uit die metin-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 16