160 „Het grootste verschil tusschen de Pruisische en Australische „boekhouding is hierin gelegen, dat in Australië ieder rechthebbende „aanspraak heeft op een certificaat, dwz. een getuigschrift, dat „bij iedere overdracht of hypotheek-verleening moet worden over- ter legitimatie van hem, die de inschrijving vordert. Dit „certificaat is de meest afdoende waarborg voor den ingeschreven „eigenaar, dat niemand, met een valsche acte gewapend, zijn plaats „in het Grondboek zal forceeren Immers de valsebheid zal niet „baten, indien zij niet tevens met ontvreemding van het certificaat „gepaard gaat" blz. 50) Men kan er bij voegen: ook het plegen van valschheid na ont vreemding is bijna ondenkbaar, want heeft de eigenaar den diefstal nog niet ontdekt en den directeur van het grondregister gewaarschuwd (per telegram of door inzending van een caveat), dan stelt laatst genoemde hem loch onmiddellijk ambtshalve in kennis met eene wijziging van het register, zoodat het bedrog reeds den volgenden dag zou blijken. „Het certificaat kan dus bij iedere wijziging uiterst gemakkelijk „met het Boek in overeenstemming worden gebracht, zoodat de r>Sang naar het Grondboek ook later wordt uitgewonnen. Desniettemin „zal het onmogelijk blijken, het certificaat tot een volkomen be trouwbaar papier te maken. Reeds van den aanvang af kunnen „onjuistheden zijn ingeslopen, waardoor het een bedriegelijke voor- stelling geeft van den stand der zaken. Een betere hypotheek „bijv. is door eene vergissing niet vermeld. Ook later, bij iedere „wijziging van het Grondboek, kan de overbrenging op het certificaat „met fouten gepaard gaan, die den op het certificaat vertrouwenden „verkrijger onherstelbaar nadeel zullen berokkenen" (blz. 52). Ziet men dit bezwaar goed onder de oogen, dan blijft er niet veel van over. Vergissingen en fouten blijven altijd mogelijk, doch de schade, daardoor geleden, wordt belanghebbenden vergoed uit een assurantiefonds; „onherstelbaar nadeel" kan daaruit dus niet voortvloeien. „Het grootste gevaar leveren de ambsthalve gedane aanteekeningen „op (rectificatie van onjuiste inschrijvingen, voorloopige inschrijvingen „„for the prevention of any fraud or improper dealing"). Deze kunnen „namelijk op de inlevering van het certificaat niet wachten. Wel

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 170