161 „kan men dwangmaatregelen tegen den houder decreteeren de „Australische wetgever veroorlooft gijzeling van zes maanden „maar alle dwangmaatregelen kunnen falen, vooral indien men den houder niet kent1), en men zal dus ten slotte genoodzaakt zijn „het Grondboek in orde te brengen en het certificaat ongewijzigd „te laten. Ook dan kan de overlegging van het certificaat niet „gevorderd worden, wanneer een ander persoon uithoofde van eigen „recht over het goed beschikt. Van den hypotheekhouder kan men „niet eischen, dat hij het certificaat van den eigenaar bijbrenge, „wanneer hij het goed verkoopt of doet verkoopen" (blz. 52). „Ten „slotte staat de verkrijger altijd min of meer bloot aan het gevaar, „dat hem een geamortiseerd stuk in handen wordt gestopt, omdat „men niet licht voorschriften zal kunnen ontberen, waarbij onder „bepaalde (maar toch nooit onfeilbare) voorzorgen de uitreiking van „nieuwe certificaten in de plaats van zoek geraakte mogelijk wordt „gemaakt" (blz. 54). Ingeval er inderdaad gevaar is voor fraude, staan der administratie van het grondregister nog wel andere middelen ten dienste. Zij kan bijv. door bekendmakingen in de dagbladen verkrijgers en geld schieters waarschuwen, niet uitsluitend op den inhoud van een aan gewezen certificaat af te gaan, maar ook het register te raadplegen. Een voorzichtig kooper zal zich toch steeds desnoods per telegram doen inlichten of er een caveat op het register is aangeteekend. Maar wat meer zegt, er kan geen wijziging van het grondregister worden verkregen door den houder van een vervallen certificaat. Wordt dit met eene akte van koop of van hypotheekstelling aan den directeur van het grondregister gezonden, dan zou geen boeking volgen, maar onmiddellijk eene vervolging tegen den bedrieger worden ingesteld. „Certificaten mogen nimmer worden opgedrongen. Meent de recht hebbende dat de last. verbonden aan het zoek raken van zulk een „stuk, grooter is dan het voordeel, dat in den waarborg tegen valsch- Deze door mij gecursiveerde woorden kunnen alleen slaan op Pruisische grondschuldbrieven alweer een voorbeeld, dat de schrijver het grondboek, en het Torrens-stelsel te veel vereenzelvigt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 171