162 „heid en eventueel in de verhandelbaarheid is gelegen, dan behoort „de administratie het stuk te huis te houden" (blz. 55). Niemand wordt gedwongen grond te koopen of te houdenmen kan onroerend goed koopen dat niet onder de werking der (facultatieve) Torrens-wet is gebracht. Bovendien is de onderstelling dat geen prijs zou worden gesteld op een eigendomsforcT/.y, in strijd met de menschelijke natuur en met de ervaring, elders opgedaan. Eindelijk komt Mr Nab er nog op tegen het verleenen van schadevergoeding aan hen, die door de werking van het Torrens stelsel nadeel mochten lijden. „Het gaat niet aan belastingen te heffen om de grondbezitters „tegen de gevolgen van evictie te vrijwaren Daarop antwoordde „men niet, dat de belastingbetalende burgerij in het stelsel van „Torrens gedekt wordt door een speciaal fonds gevormd uit con tribution van hen, die als eerste eigenaar of als erfgenaam worden „ingeschreven. Door zulk een regeling ontaardt het stelsel in een „gedwongen assurantieMaar, zal men zeggen, de assurrantie „behoeft geene gedwongene te zijn; men kan het aan den vrijen „wil des eigenaars overlaten om zijn goed onder Staatsgarantie te „plaatsen en weder voor die Staatsgarantie te bedanken. In Engeland „bestaat die gulden vrijheid, in Australië ten deele, namelijk in „zooverre als niemand wordt gedwongen zijn recht onder Staats garantie te plaatsen, doch zonder de bevoegdheid tot opzegging" (blz 66). Zooals men ziet, breekt Mr. Nab er zijn argument schoorvoetend weer afhad hij niet nagelaten er nog de mededeeling aan toe te voegen, dat de assurantiepremie slechts ée'nmaal wordt betaald, nl. bij gelegenheid dat de eigenaar zijn grond vrijwillig brengt onder de Torrens-wet, dan zou zelfs de laatste schijn van kracht aan dit argument zijn ontzonken. Het zal zeker niemand verwonderen, dat mijn vertrouwen in de toekomst van het To rre n s-stelsel versterkt is, nu het blijkt, dat zelfs een bestrijder als Mr. Nab er geene steekhoudende argumenten er tegen weet aan te voeren. Ook valt te betwijfelen, of voorstanders van het negatieve stelsel door het geschrift van den Utrechtschen hoogleeraar in hunne over-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 172