165 akten (met inbegrip der volmachten) van zeer kleine boedels of van zeer kleine strookjes grond de kosten zou opvoeren tot een zeer aanmerkelijk deel van, of zelfs tot meer dan de waarde. En dit ter wille eener vermeerdering der rechtszekerheid, die minstens problematiek mag heeten, omdat men zuinigheidshalve er dikwijls toe zou overgaan, zich eenvoudig met overdracht van het bezit, zonder akte, tevreden te stellen. In het negatieve stelsel vindt men vele titels, waaraan door verschillende oorzaken gebreken kleven, doch het aantal gevallen, dat de bezitter werkelijk gevaar loopt voor uitwinning, is betrekkelijk gering. Daarentegen is het aantal grensgeschillen legio. Men vindt ze letterlijk overal; alleen de proceskosten, bijna altijd veel hooger dan de waarde van den betwisten grond, en de overtuiging dat nagenoeg elk proces over de grenzen eene loterij gelijk is, waarin de beste kansen aan de zijde van den gedaagde staan, houden de eigenaars van procedures terug en doen hen, zelfs nadat zij het algemeen heerschende vertrouwen in de kadastrale kaart hebben verloren, in den regel genoegen nemen met de grens, door een landmeter op grond dier kaart aangewezen. Let men alleen op de behoefte aan rechtszekerheid, dan is de opmaking van een kadaster met bewijskracht veel urgenter dan de invoering van een positief stelsel. Een kaart met bewijskracht kan worden ingevoerd onder elk stelsel, zij vormt een zelfstandig middel tot vermeerdering van rechtszekerheid. Door invoering van een positief stelsel zonder zulk een kaart zou het doel slechts ten halve worden bereikt, de verkrijger te goeder trouw en met een geldigen titel zou tegen uitwinning gevrijwaard zijn, doch geen waarborg hebben tegen spoliatie van gedeelten van zijn perceel door verschuiving der grenzen. Indien evenwel de invoering van het T o r r e n s-stelsel, niet enkel voor meerdere rechtszekerheid, maar ook ter bevordering van een vrij en onkostbaar verkeer en van het grondcrediet, verlangd wordt, behoeft in ons land op de voltooiing eener kaart met bewijskracht niet te worden gewacht. Evenals in Australië zou de onaantast baarheid van het certificaat zich niet uitstrekken tot de grenzen der perceelen, maar voorloopig alles bij het oude blijven,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 175