17 gen de rechthoekige coördinaten van alle grenspunten onmiddelijk worden gevonden. Sanquet zelf vervaardigde tacheometers, waarmee de tot den horizon her leide afstanden onmiddellijk worden afgelezenzij zouden volgens sommige schrijvers, in nauwkeurigheid en snelheid van meting alle andere overtreffen. In de Dêmocrate de Seine-el-Marne schrijft P. Cherrier o. a.„De opneming eener groep van ongeveer 100 perceelen vorderde tenauwernood zeven uur met den tacheometer, terwijl voor hetzelfde werk, langs den gewonen weg, niet minder dan vier lange dagen noodig zouden geweest zijn, gesteld dat de toestand van den oogst die opneming niet bemoeilijkte of verhinderde. Dank zij de vernuftige inrichting van het instrument is de juistheid van iedere meting verzekerd door eene serie van drie aflezingen voor ieder punt. Maar daarmee zijn al de voordeelen van deze merkwaardige methode niet opgesomd. De wijze waarop de maten op het terrein gemeten en de volgorde waarop zij ingeschreven worden, vergemakkelijken en verkorten het huiswerk. De berekeningen (rechthoekige coördinaten) worden zoo eenvoudig, dat zij als het ware machinaal kunnen uitgevoerd worden." Welnu, vergelijkende proefmetingen zullen plaats hebben in zeven departe menten op terreinen van minstens 600 hectaren elk. De directeur der directe belastingen van elk departement zal de landmeter aanwijzen die de meting op de oude wijze verricht, het comité zendt een landmeter voor de tacheo- metrische opneming. Eene uitvoerige instructie, die de werkzaamheden regelt, komt voor in den laatsten jaargang van het „Journal des géomètres" en van de „Réforme Cadastrale", waaruit wij de gegevens hebben geput voor de samenstelling van dit overzicht. Al deelt men niet de sterk gespannen verwachtingen van vele fransche landmeters, wier fantasie verder reikt dan hunne kennis, vooral van wat in het buitenland is tot stand gebracht, toch zullen zeker ook onze lezers met be langstelling de uitkomsten tegemoet zien, die wij later hopen mede te deelen. Red.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 17